Sürücü adaylarına emniyet kemeri anlatıldı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde faaliyet gösteren sürücü kurslarında ehliyet kursuna devam eden sürücü adaylarına, Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda emniyet kemerinin önemi anlatıldı.

Samsun’un Çarşamba ilçesinde faaliyet gösteren sürücü kurslarında ehliyet kursuna devam eden sürücü adaylarına, Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda emniyet kemerinin önemi anlatıldı.

Çarşamba Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Komiser Yardımcısı Adem Keskin, görüntü ve slaytlar eşliğinde, emniyet kemerinin kazalarda hayat kurtarmadaki önemi hakkında bilgi verdi. Arka koltukta oturanların da ön koltuktakiler gibi emniyet kemerini takması gerektiğini vurgulayan Keskin, bilinçlendirmeyle ölümlü kazaların önüne geçilmeye başlandığını dile getirdi.

Komiser Yardımcısı Keskin, hava yastıklarının varlığına güvenen bazı sürücülerin, emniyet kemerini takmadıklarının altını çizerken, “Bu çok yanlış bir davranıştır. Bilimsel araştırmalara göre emniyet kemeri takan bir insanın kafası, kaza esnasında ortalama 10 santimetre ön tarafa doğru geliyor ve açılan hava yastığı da bu mesafeye göre ayarlanıyor. Aksi durumda hayat kurtaran hava yastığı basınçtan dolayı zarar verebilir. Sizler yarınların sürücüleri olacaksınız. Ayrıca, cep telefonu kullanımından trafik işaretlerine kadar her kurala uyun ki sizler de karşınızdakiler de hayatta kalsınlar.” diye konuştu.