‘Susurlukçu’ Özcan; Barıştan yanayım

‘Susurlukçu’ Özcan; Barıştan yanayım

Susurluk skandalında adı ‘Kocaeli çetesi’ olarak geçen örgütün elebaşısı Hadi Özcan’ın hedef olduğu çatışmada, çapraz ateşte kalan ve bir yolcunun hayatını kaybettiği minibüsün şoförü, kurşunlar sıkılırken hareket etmek istediğini; ama kafasına ve omzuna isabet eden kurşunla hareket edemez hale geldiğini söyledi.

Arkadaşları aracılığıyla bir açıklama yapan Hadi Özcan ise ateş edenleri tanımadığını ve savaştan değil, barıştan yana olduğunu belirtti. Sırtına kurşun isabet eden Özcan’ın durumunun iyi olduğu ve birkaç gün içinde taburcu edileceği açıklandı. Polis ekipleri, Özcan’ın yanı sıra 8 kişinin daha yaralandığı olayla ilgili olarak otomobilde 13, minibüste 8 adet Kalaşnikof mermisi izi tespit etti. Bu arada Özcan’ın içinde bulunduğu otomobilin Ülkü Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Uğur Sevim’e ait olduğu açıklandı. Özcan’ın içinde bulunduğu 41 NF 362 plakalı Renault Laguna marka otomobildekilerle, plakası belirsiz Doblo marka araçtakiler arasında çıkan silahlı çatışmada minibüsteki İnci Ercan (54) ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı. Çatışma sırasında iki aracın arasında kalan minibüsün sürücüsü Mehmet Tosun, tedavi gördüğü İzmit Devlet Hastanesi’ndeki odasında Zaman’a konuştu. Işıklarda beklerken, sol şeritten yanına doğru gelen araca birden ateş açıldığını belirten Tosun, “Aracın yanına yanaşınca ateşin ortasında kaldık. Kurşunların minibüse isabet etmesiyle yolcular bağırmaya başladı.” dedi. Tosun, minibüste 10 yolcunun bulunduğunu ve ateşin geldiği Doblo marka aracı arkada olduğu için görmediğini sözlerine ekledi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavisi süren savcı Erdoğan İnem’in eşi Ayfer İnem’in durumu ise ciddiyetini koruyor.

Öte yandan Hadi Özcan, 1996’da ortaya çıkarılan Kocaeli çetesinin elebaşısı olduğu iddiasıyla yakalanmış, adam kaçırma, organize suç çetesi oluşturma, kurşunlama, ruhsatsız silah bulundurma ve yurda kaçak Mercedes sokma suçlarından açılan davalarda 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2002’de tahliye edilmişti. Ardından başka suçlardan gözaltına alınan Özcan, 3 ay önce hapisten çıktı. Özcan’ın, Kocaeli çetesi davasındaki yargılaması sürüyor.