Sütçülere müjde!

ANKARA - Tarim ve Köyisleri Bakani Mehmet Mehdi Eker, 2006 yili basinda Türk sanayicileri ile birlikte süt tüketiminin artirilmasi için yeni bir kampanya baslatacaklarini söyledi.

Erezyonla mücadele haftasi etkinlikleri çerçevesinde Konya’da düzenlenen topraga saygi yürüyüsüne katilan Eker, Türkiye’de süt sigiri fazlasi olmadigini, bu nedenle basinda iddia edildigi gibi sigir kesiminin yapilacagi haberlerinin gerçegi yansitmadigini söyledi. Türkiye’de süt üretiminin fazla olmamasina karsin süt arzinin tüm yila düzenli yayilmamasi nedeniyle fiyat dalgalanmalarinin yasandigini ifade eden Bakan Eker, Türkiye’de yillik 10 milyon ton süt üretildigini ancak bunun sadece yüzde 30’unun ruhsatli modern entegre tesislerde islendigini geriye kalan kisminin ise merdiven alti tabir edilen isletmelerde degerlendirildigini belirtti.

Süt arzinin tüm yila yayilmasi için sütün depolanmasinin ve islenmesinin önemine isaret eden Bakan Eker, bunun saglanmasi için köy bazli bir yatirim destegi uygulayacaklarini söyledi. Üretilen sütün bozulmadan saklanmasi gerektigini ifade eden Eker, sogutma tankini alan isletmecilere ve kooperatiflere yüzde 50 oraninda hibe yoluyla destek olunacagini ifade etti. Eker, bu destegin daha çok kooperatifler ile tüzel kisiligi olan isletmelere ödendigini, bu yolla kayitdisi süt üretiminin de engellenecegine dikkat çekti.