Suudi Arabistan 624 milyar dolarlık yatırım için ortaklar arıyor

Dünyanın en gözde pazarlarından Suudi Arabistan önümüzdeki birkaç yılda hayata geçirilecek yaklaşık 624 milyar dolar değerindeki projeler için yabancı yatırımcıların peşine düştü.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan ve her yıl milyarlarca dolar petrol gelirini başta inşaat ve turizm olmak üzere farklı alanlarda değerlendiren Suudi yönetiminin yatırım ortağı aradığı alanları petrokimya, doğalgaz, turizm, su arıtma, enerji ve demiryolu oluşturuyor.

Sürdürdüğü uzun görüşmelerden sonra geçtiğimiz ay Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) üye olan Suudi Arabistan’ın yatırım ortağı aradığı alanlardaki toplam miktarlar şu şekilde: Alt yapı 140 milyar dolar, petrokimya 92 milyar dolar, elektrik ve su 88,9 milyar dolar, telekomünikasyon 60 milyar dolar, turizm 53,3 milyar dolar, doğal gaz 50 milyar dolar, tarım 28.3 milyar dolar ve enformasyon teknolojisi 10.7 milyar dolar.
Suudi yetkililer bu girişimin bir özelleştirme hamlesi olmadığını, sadece Suudi özel ve devlet firmalarıyla yabancı firmalar arasındaki bir yatırım imkanı olduğunu ifade ediyor.
Projelerin tümünün 15 yılda bitirilmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Projenin en önemli ayaklarından birini ülkenin doğusuyla batısını birleştiren demiryolu ağı olduğu ifade ediliyor.
Ortadoğu’nun en büyük ve dünyanın da ilk 25 büyük ekonomisi arasında yer alan Suudi Arabistan, son birkaç yılda yüzde 7 civarında bir büyüme gerçekleştiriyor ve geçtiğimiz yıl da ülkeye yaklaşık 17 milyar dolarlık yabancı yatırım gerçekleştirildi.