Suudilerden Irak planına destek

İran'a karşı güç toplamak ve yeni Irak planına destek bulmak için Ortadoğu tutuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Condoleza Rice, Suudilerden aradığı desteği buldu.

Condoleezza Rice ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Faysal, “Ancak araçlar konusunda şüpheli olduklarını” ifade etti. Faysal, basın toplantısında “Kullanılan araçlar konusunda yorum yapamayız. Planla amaçlanan şeylerin elde edilmesini umuyoruz; ancak araçlar bizim elimizde değil. Onlar Iraklıların elinde” dedi.

Condoleezza Rice ise buradaki konuşmasında Irak’ta ulusal uzlaşı sağlanmasına yönelik Suudi rolünü övdü. Irak halkını birleştirmek için Arapların daha fazla müdahil olmalarını memnuniyetle karşılayacaklarını kaydeden Rice, “Eğer Arap Birliği bir uzlaşma konferansı ile ileriye dönük adım atmak isterse bu Iraklılar için de faydalı olacaktır.” dedi. Rice “Irak’ın Arap dünyasındaki yerini güçlendirmenin zorluğunu biliyorum. Bu yüzden bir Arap girişimi daha faydalı olacaktır” ifadesini kullandı.

Rice’ın bugün ilerleyen saatlerde Kuveyt’te Arap Dışişleri Bakanları ile bir araya gelmesi bekleniyor. Rice’ın görüşeceği dışişleri bakanları arasında 6 Körfez ülkesi ile Mısır ve Ürdünlü bakanlar bulunuyor.

ABD Başkanı Bush’un yeni Irak planı, Arap ülkeleri ve Körfez ülkeleri tarafından endişeyle karşılanmış ve Irak’ta şiddeti daha da artırabileceği tepkisine yol açmıştı.