Tabelası var ama aslı yok

Açılmasına 1995 yılında karar verilen Elazığ Fırat Üniversitesi'ne bağlı Muş Eğitim Fakültesi, 1998 yılında kapısına asılan tabelaya rağmen 8 yıldır eğitim ve öğretime bir türlü başlayamıyor.

Doğu’da Kars, Van, Erzurum, Elazığ ve Malatya’da üniversiteler yer alırken, bu illere komşu olan diğer illerde ise fakülteler ya da meslek yüksekokullarının varlığı büyük önem arzediyor. Bölgedeki sosyal hayat, ekonomi ve eğitimin gelişmesi için üniversitelerin önemli yer tutacağını düşünenen siyasilerin her seçim arefesinde illere üniversite ve fakülte vaatleri de seçim propagandalarında arasında yerini alıyor. Bu nedenle bölgede açılmasına karar verilen fakülte veya yüksekokulların kimisi binada ve tabelada, kimisi ise sadece isimden ibaret olarak varlığını sürdürüyor. Bunlardan biri de Elazığ Fırat Üniversitesi’ne bağlı olarak açılması 1995 yılında Meclis Kararı alınan, sonra 1998 yılında tabelası asılan ancak şimdiye kadar eğitime başlayamayan Muş Eğitim Fakültesi.

Muş’ta sivil toplum örgütlerinin girişimleri sonucunda 1995 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ve Fırat Üniversitesi’nin 1998 senato kararı ile açılmasına karar verilen Eğitim Fakültesi bir türlü eğitime başlayamadı.

Meclis ve üniversitenin senato kararından sonra Muş Valiliği Eski Ziraai ve Donatım Kurumu binasını fakülteye tahsis ederek, fakültenin açılması için işlemleri hızlandırmaya başlar. Binada tadilat yapan Valilik, aynı zamanda Zirai ve Donatım Kurumu’nun lojmanlarını da fakülteye tahsis eder. Ancak bütün bu yapılanlar fakültenin eğitime başlaması için sonuç vermez. Fakültenin eğitime başlaması için üniversite yönetimi ve YÖK’ün onayı gerekiyor. Üniversite yönetimi ve YÖK, fakültenin eğitim ve öğretime başlaması için olumlu adımlar atmayınca fakülte tam binası tam 8 yıldır atıl olarak duruyor. Fakülte binasının bir bekçisi ve 3 yıl önce ataması yapılan bir Fakülte Sekreteri bulunuyor.

Tabela olarak duran fakülte binası, Muş ve Muşlular için uzun yıllar bir umut olarak durdu. Fakülte, ilde seçim arefelerinde yapılan mitinglerde seçmenin siyasilerden en büyük isteği olarak yerini alırken, siyasilerin seçim propagandalarında en büyük vaatler arasında da kendini hissettirdi. Sonuç olarak fakülteye tahsisi edilen bir bina, kapısına asılan bir tabela ve 8 yıldır eğitime başlamamış bir fakülte.

TABELA, CUMHURBAŞKANLIĞINA GÖTÜRÜLEREK PROTESTO EDİLMİŞTİ

Bütün gelişmelerden sonra zaman zaman sivil toplum örgütlerinde fakültenin eğitime başlayamamasını protesto etti.

En ilginç protesto ise 2004 yılında dönemin Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Demirel’in fakültenin tabelasını sökerek, Cumhurbaşkanlık makamına ve YÖK binası önüne götürerek fakültenin açılmamasını kınaması olmuştu. Büyük yankı bulan bu protestodan sonra dönemin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Fevzi Bingöl ile Ticaret Odası Başkanı Demirel arasında medya aracılığı ile yapılan suçlamalar yerini almıştı.

Geçmiş dönemlerde siyasiler ve Muşlu sivil toplum örgütlerinin üniversite yönetiminin Muş Eğitim Fakültesi’nin eğitime başlaması için samimi olmadığı yönünde suçlamalarda bulunmuştu. Bu suçlamalara en ilginç yanıt ise üniversiteye bağlı Muş Meslek Yüksekokulu’nun 2002-2003 Eğitim ve Öğretim Sezonu açılışına katılan Rektör Bingöl vermişti. Bingöl, fakülteyi açmamanın gerekçesi olarak, “Burada açacağımız fakülteyi gerici ve bölücülere bırakamayız.” diyerek düşüncesini özetlemişti.

Eğitim yılı açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’de birçok eğitim fakültesi bulunduğunu kaydeden dönemin Rektörü Bingöl, eğitim fakültelerine öğretim üyesi bulmakta sıkıntı çekildiğini söylemişti.

Eğitim ve öğretim yapılırken öncelikle altyapıyı geliştirmek gerektiğini ifade eden Bingöl, fakültenin geleceğinin gelişi güzel insanlara bırakılamayacağını iddia etmişti.

Bingöl, “Bu fakülteyi, ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenler ve onların peşinden gidenlere bırakamayız. Bu fakülteyi teslim edeceğimiz insanlar sağlam, vatanını ve milletini seven ve bu uğurda seve seve canını feda edebilecek kimseler olacak, ancak; bunları da bulamıyoruz.” şeklinde bir konuşma yapmıştı.

“GEÇMİŞ YÖNETİM SAMİMİ DEĞİLDİ”

Fakültenin açılmamasına gerekçe olarak zaman zaman kadronun olmayışına bağlayan üniversite yönetimi bazen de YÖK’ün fakültenin eğitime başlaması için onay vermediğini ileri sürmüştü. Ancak 1995 yılında bu yana Muş Milletvekilliği yapan Sabahattin Yıldız ise hem üniversitesi yönetimi hem YÖK yönetimi ile sürekli görüştüğünü ifade ederek, üniversitenin fakültenin açılması yönünde samimi olmadığını söyledi.

Rektör’ün geçen yıl değişmesinden sonra bir nebze olsun Muş’ta fakültenin açılması için umutlar yeniden yeşerdi. Buna sivil toplum örgütleri ve milletvekillerinin söylemleri de eklenince insanlar daha da umutlanmaya başladı.

AK Parti Muş Milletvekili Sabahattin Yıldız, fakültenin açılması için YÖK’ten onay çıktığını, rektörlüğün fakülteye 3 yardımcı doçent ataması yaptığı takdirde önümüzdeki eğitim sezonunda eğitime başlayacağını söyleyerek, bu umutları daha da artırdı.

Yıldız, üniversitenin geçmiş yönetiminin fakültenin açılması için herhangi bir çaba sarfetmediğini belirterek, “Geçmiş yönetim fakülte açılmasın diye direndi. Bu izlenimleri YÖK’ten aldım. Fakültenin açılması için YÖK’ten onay çıktı. Zaten dekan ataması yapılmış. 3 yardımcı doçent kadrosu verilirse üniversite yönetimi tarafından önümüzdeki eğitim sezonunda öğrenci alımları olacak.” şeklinde konuştu.

Fakültenin açılması için siyasiler olarak kendilerinin bir yetkisinin olmadığını anımsatan Yıldız, fakültenin geçmişte siyasilerin seçim malzemesi yapıldığına ise katılmıyor. Bütün enerjisini bu fakültenin açılması yönünde harcadığını savunan Yıldız, bu fakültenin açılmasından sonra Muş’a başka fakültelerin açılması için girişimlerini sürdüreceklerini söylüyor.

15 ile yeni üniversitenin kurulması yönünden Meclis Milli Eğitim Komisyonu’ndan yasa tasarısının geçtiğini hatırlatan Yıldız, üniversitenin açılması için en az 3 fakültenin olma şartının olduğunu vurguluyor.

Sivil toplum örgütleri, “Muş’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınabilmesinin temelinde eğitim yatmaktadır. Eğitim Fakültesi’nin açılmasıyla birlikte ilimizde ekonomik hayat canlılık kazanacak, beyin göçü de durmuş olacaktır.” dedikleri Eğitim Fakültesi’nin şimdiye kadar açılmamış olması kırgınlıklarını üzerinde taşıyor. Üniversite yönetimi ise fakültenin yönetimi ve öğretim üyesi atamasının yapıldığını belireterek, fakültenin 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında açılacağını ifade ediyor.

DEVRİM: YENİ EĞİTİM SEZONUNDA FAKÜLTE 3 BÖLÜMLE EĞİTİME BAŞLAYACAK

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim de, fakültenin şimdiye kadar açılmamış olmasını, üniversite eski yönetiminin Muş’a farklı bir siyasi açıdan bakmasının bir sonucu olarak değerlendirerek, yeni seçilen üniversite rektörü ile görüştüklerini, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında 3 bölümle eğitime açılacağını kaydetti.

Muş’un Eğitim Fakültesi ile sınırlı kalmaması gerektiğini ifade eden Devrim, “Muş’un geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunu zenginleştirecek Veteriner ve Ziraat fakültelerinin Muş’a kazandırılması lazım. Eğitim Fakültesi’nin açılışından sonra Ziraat Fakültesi açılması için girişimlerimize şimdiden başladık. Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK üyeleri ile konu ile ilgili olarak Ticaret Odası yönetim kurulu olarak bir ziyarette bulunacağım.” dedi.

8 yıl aradan sonra ilk kez Eğitim Fakültesi’nin açılacağı yönünde bu yıl çok umutlandıklarını kaydeden Devrim, “Valimizle birlikte üniversitenin yeni rektörünü ziyaret ettik. Bizi umutlandırdı. Fakültenin öğretim üyeleri atamasının da yapıldığını söyledi. Samimi gördük. Bu bize ümit verdi.” şeklinde sözlerini tamamladı.