Tabellalarda Yabancı İsim Kirliliği

Türkçe'yi korumanın herkes için vebal olduğunu söyleyen Türk Dil Kurumu (TDK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe'nin zarar görmemesi için işyeri tabelalarındaki yabancı kelime tercihine bir ölçüt getirilmesini istedi.

Türkçe’yi korumanın herkes için vebal olduğunu söyleyen Türk Dil Kurumu (TDK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe’nin zarar görmemesi için işyeri tabelalarındaki yabancı kelime tercihine bir ölçüt getirilmesini istedi.

Çorum Mühendislik Fakültesi Türk Dil Tarih ve Kültür Topluluğu tarafından düzenlenen “Türkçe’nin gücü” konulu konferansa katılan Recep Toparlı, Türk dilinde yaşanan yozlaşma, yabancılaşma ve kirlenmeye hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında sık sık işyerlerinde kullanılan yabancı isim furyasına dikkat çeken Toparlı, Türkçe olmadan Türk bayrağı, Türk kültürü ve Türkiye’nin olmayacağını ifade etti. Toparlı, “Türkçe’yi korumak herkes için büyük bir vebaldir” dedi
Çok sayıda işyerinde yabancı isim kullanıldığına dikkat çeken Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Toparlı, belediyelerin işyerlerinde Türkçe isimler kullanılması için teşvik edici kararlar çıkarması gerektiğini hatırlattı. Toparlı, “Bazı insanlar tabelada yabancı isimler kullanınca daha iyi olacağını ve dikkat çekeceklerini zannediyor. Belediyeler yabancı isimli işyerlerine ruhsat vermezlerse bunlar ortadan kalkar. Yabancı kelimelerin kullanımına mutlaka ölçüt getirilmeli” dedi.