Tabip Odası’ndan Uyarı: Çocuk felci aşısını mutlaka yaptırın

Adana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, Suriye'de çocuk felci virüsüne rastlandığını, bu salgından korunmak için anne babaların çocuklarına mutlaka çocuk felci aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Adana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, Suriye’de çocuk felci virüsüne rastlandığını, bu salgından korunmak için anne babaların çocuklarına mutlaka çocuk felci aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından illere gönderilen genelge ile Suriye’de çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu tespit edildiğini aktaran Ökten, Suriye ile olan uzun sınırımız ve içinde bulunulan durumdan dolayı nüfus hareketleri nedeniyle Türkiye’nin risk altında olduğu kaydetti. Suriye ile sınırı olan 7 il ve göç yolu üzerinde olması nedeniyle Adana’da 0-59 ay arası tüm çocuklara en az bir ay ara ile Oral Çocuk Felci Aşısı (OPA) uygulaması yapılacağını kaydeden Dr. Ali İhsan Ökten, “Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Suriye’de ekim ayı başından itibaren çocuk felci vakalarının görüldüğünü teyit etmesi üzerine bakanlık harekete geçti. Vakaların Suriye’nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığı ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediği belirledi. Suriye’deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir ‘halk sağlığı acili’ olarak değerlendirilmiştir.” dedi.

25 YILDIR GÖRÜLMEYEN ÇOCUK FELCİ, ÇOCUKLARIMIZI TEHDİT EDİYOR
Poliomyelit (çocuk felci) hastalığının bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabildiğini vurgulayan Dr. Ökten, şunları söyledi: “Hastalık etkeni virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alınıyor. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmak. 1998 yılından beri Türkiye’de, 1999 yılından itibaren Suriye’de görülmeyen çocuk felci savaşa bağlı temel sağlık hizmetlerinin çökmesi ile yeniden görülmeye başlandı. Suriye’de ki savaş nedeniyle aşı ve bağışıklama hizmetleri çöken ülke de çocuk felci salgınında virüsün nereden geldiği bilinmemesine karşılık, çocuk felcinin endemik olduğu ülkelerden gelenlerle (Pakistan kaynaklı El Kaide, El Nusra askerleri gibi ) Suriye’ye ve sınır illerimize taşınabileceği olasılığı yüksek olarak bildiriliyor.”

Savaşa bağlı bu salgının daha da artmaması için Sağlık Bakanlığı’nın gerekli önlemleri ivedilikle alıp uygulamaya koyması gerektiğine dikkat çeken Ökten, “Bu amaçla hekimlerimizi hangi basamakta çalışıyor olursa olsun bilgilendirmesi, aşı uygulamalarını bir an önce başlatmasını, vatandaşlarımızın da tüm bu önlemlere ve çocuklarının aşısını yaptırmayı ve kesinlikle ihmal etmemelerini öneriyoruz. Ayrıca bugüne kadar ihmal edilen Suriyeli sığınmacıların kamplarda veya sınır kapılarında daha düzenli olarak kontrol edilmeleri özellikle çocukların aşılarının yapılması konusunda bakanlığı daha etkili olmaya çağırıyoruz. Yoksa salgın giderek artarak 25 yıldır görülmeyen çocuk felci hastalığı yeni bir salgınla çocuklarımızı tehdit edecektir.” diye konuştu.