Tacikistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri 6 Kasım’da

Tacikistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri önümüzdeki 6 Kasım'da yapılacak.

Tacikistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri önümüzdeki 6 Kasım’da yapılacak.
Tacikistan’da parlamentonun üst kanadı Meclis-i Milli ve alt kanadı Meclis-i Nameyandegan milletvekilleri ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda cumhurbaşkanlığı seçimlerin 6 Kasım’da yapılmasına karar verildi.
Toplantıda Meclis-i Nameyandegan Başkanı Şukurcan Zuhurov, seçimlerin 6 Kasım tarihinde yapılması yönünde teklifte bulundu ve milletvekillerin büyük çoğunluğunun oy birliğiyle seçim tarihi kesinleşti.
6 Kasım’da Tacikistan Anayasa Günü’nü de kutlayacak. Ülkenin mevcut Devlet Başkanı İmamali Rahman daha adaylığını açıklamadı, ama 1992 yılından bu yana Tacikistan’ı yöneten ve 1994’te ilk kez Cumhurbaşkanı seçilen Tacik liderin dördüncü kez bu göreve talip olacağı ifade ediliyor. Ayrıca, Devlet Başkanı Rahman bu seçimlerin de favorisi olarak gösteriliyor.
Tacikistan’da en son cumhurbaşkanlığı seçimleri 2006 yılında yapılmıştı. Seçimde Devlet Başkanı Rahman oyların yüzde 76,4’ü alarak, üçüncü kez devlet başkanlığına seçilmişti. Tacikistan’da devlet başkanlığı görev süresi yedi yıl.