Tai Baht’ı dolara karşı son 6 yılın en yüksek değerine ulaştı

Tayland'da para birimi Baht'a karşı ilginin artmasının ardından Tai Baht'ı son altı senenin en yüksek değerine ulaştı. Son 6 yıldır 1 doların 40 baht civarında seyretmesine rağmen, baht bugün değer kazanarak 37.90 dolar oldu.

Bu zor günlerde halkın devlete yardımı ve Tayland Kralının ileri görüşlülüğü ile ülke krizden az zararla çıkmıştı ama yine de Dünya Bankası’ndan borç almak zorunda kalmıştı.

Krizden birkaç yıl sonra başa geçen Başbakan Taksin Şinavatra ise ekonomide başarılı adımlar atmış ve Dünya Bankası’na olan borçları zamanından önce ödeyerek halkın güvenini kazanmıştı. Başbakanlığının ikinci döneminde kendisine karşıt sesler başlayan Başbakan, geçtiğimiz günlerde görevinden ayrılmıştı.

Politik krizlere rağmen Tai Bahtı değer kazandı ve son altı yılın en yüksek değerine çıktı. Konu ile alakalı değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, eğer Merkez Bankası’nın engellememesi halinde Bahtın değerinin daha da yükselebileceğini ifade ediyorlar. Baht’ın değer artışında Amerika nın İran’a karşı yapmayı planladığı atağın da etkisi olabileceğini belirten ekonomistler, bu değer artışının Tayland ın ihracatına kötü bir tesirinin olabileceğini açıkladılar.