Takla atti kurtuldu!

ISTANBUL - 11 yasindaki jimnastikçi antrenman yaparken 4. kattan düstü. Düserken refleks olarak 'hiz kesme' teknigini uygulayan Fercan, ölümden döndü!

Olayi muhtemelen kafasini korumak için kullandigi kolunda kirik ve dört dikisle atlatan 11 yasindaki Fercan Peksoy, herkesi saskina çevirdi.
Her sey Çukurova Jimnastik Ihtisas Kulübü’nün lisansli sporcusu ve Emine Sapmaz Ilkögretim Okulu 6. sinif ögrencisi Fercan Peksoy’un Yesilyurt Mahallesi’ndeki apartmaninda antrenman yapmaya kalkmasiyla basladi.
Takla atarak odadan odaya geçmeye baslayan 11 yasindaki Fercan, ‘her zaman yaptigi gibi’ oturma odasindaki çekyatin üzerinden atlayip oradan da takla atarak pencereden balkona geçmek istedi. Ama bu kez mesafe ve yüksekligi ayarlayamadi. Çekyattan siçradi ve bosluga uçtu. Bir anda düsmeye baslayan Fercan refleksle, jimnastikte kontrollü düsmeyi saglayan ‘hiz kesme’ teknigini uygulamaya basladi. Bu amaçla salto (havada takla) atan Fercan, ayaklarinin üzerine düstügünü söyledi. Gürültüyü duyup kosan komsulari, Fercan’i Baskent Üniversitesi Hastanesi’ne götürdü. Burada sol elinin kirilan orta parmagi alçiya alindi, yirtilan çenesine de dört dikis atildi.

Bir günde taburcu oldu
10-12 yas grubunda aerobik jimnastik dalinda iki kez birincilik elde eden Fercan, bir gün müsahade altinda tutulup taburcu edildi. Fercan, “Jimnastikçi oldugum için evde takla atarak hareketler yapiyordum. Çekyatin üzerinden atlayip pencereden balkona geçecektim. Mesafeyi ve yüksekligi iyi ayarlayamadigim için balkondan düstüm. Düstügümü fark edince havada saltolar atarak hizimi kesip yere kontrollü bir sekilde düsmeyi basardim” dedi.

Babanin saskinligi…
Gençlik ve Spor Il Müdürlügü’nde görevli baba Nihat Peksoy ise hâlâ saskin: “Hastaneden arayarak çocugumun balkondan düstügünü söylediler. Evim dördüncü katta ve buradan düsenin yasama ihtimalinin olmayacagini düsündüm. Hastaneye geldigimde oglumun filmlerinin çekildigi söylenince ‘Ölenin filmlerinin çekilmeyecegi’ aklima geldi ve çocugumun yasadigini hissettim. Doktorlar çocugumun tüm eklemlerini oynatti, kendisiyle konustu. Suuru açikti, akli yerindeydi ve fizik olarak da bir problem yoktu. Allah, çocugumuzu bize yeniden bagisladi.”

‘Bu zaten uygulanan bir teknik’
Adana Gençlik ve Spor Il Müdürlügü Jimnastik Antrenörü Mustafa Zaman: Fercan kaza aninda aldigi egitimin etkisiyle, refleksle salto atiyor. Bu teknik yerçekimini etkilemez ancak kontrollü düsüste vücut agirligina göre çocugun kas kuvveti fazla oldugundan hayatta kalmasini saglar. Eger sporcu olmasaydi ölürdü. Dördüncü kattan ayaklarinin üzerinde düsüyor ve sol elini de basini korumak için arkaya uzatinca kiriyor.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu ögretim görevlisi Sibel Vural: Bu bir mucize. Takla düsüs hizini azaltmaz. Çocuk oldugu için eklem ve kaslari büyüklere göre esnektir, kontrollü düsüsle kendini korumus olmali.
ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekani, Fizik Profesörü Gülten Günel: Olayi degerlendirmek için agirligi, yüksekligi ve havada kaç takla attigini bilmek gerek.
ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Esen: Emniyet görevlileri de bu teknigi uygular, havada takla atarak düser ve yerde yuvarlanirlar. Bu teknik çarpmayi genis yüzeye yayma olayidir. Yoksa havada takla yerçekimini azaltmaz.