Taksi şoförlerine geliştirme ve uyum kursu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehre gelen turistlerin ilk karşılaştığı insanların taksiciler olduğunu belirterek, " Onların kaliteli hizmet vermeleri çok önemli.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Otomobilciler Esnaf odası ortak bir çalışmaya imza atarak “Taksi Şoförlerine Yönelik Mesleki Geliştirme ve Uyum Kursları” başlattı. Kursların başlaması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında bir tören düzenlendi. Törene çok sayıda taksici katılırken, Başkan Topbaş kendisini dinleyen taksi şoförlerine tavsiyelerde bulundu. Şehirdeki taksilerin o kentin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesi olduğunu kaydeden Topbaş, “Taksicilerin sorunlarını ortadan kaldıracak çözümler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bunları yaparken müşterilerin de serzenişlerine kulak veriyoruz. Turistlerin bir şehre geldiğinde ilk tanıştığı isimler taksiciler. Kaliteli hizmet bu yüzden çok önemli. Taksi şoförlerini bu kurslarda bilinçlendirelim ve geliştirelim ki vatandaşlarda kendi araçları yerine taksileri tercih eder hale gelsin” şeklinde konuştu.

Taksilerin araç bakımından birtakım standartlara ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken, “Taksicilere uygun araçlar bulma ve bunları kolaylıkla ödeyebilme imkanları üzerinde de çalışıyoruz.Taksiler tercih edilebilir bir hizmet ünitesi haline gelmeli. Japonya taksilerin nasıl olması gerektiği hususunda çok iyi bir örnektir. Mükemmel hizmet verilen bu şehirde özel araçlar pek tercih edilmez. Biz 10 ayrı mekanda gerçekleştireceğimiz bu kurslarla 6000 taksi şoförünü eğitmeyi planlıyoruz. Şoförlerimizin isteği doğrultusunda taksicilere lisan eğitimi de verilecek.” dedi.

İETT ve halk otobüsü şoförlerini de eğitime tabi tuttuklarını dile getiren başkan Topbaş, taksicilere eğitim sonrası bir sertifika verileceğini ifade etti. Avrupanın kültür başkenti olmaya aday İstanbul’un hizmet sektöründe de kendine yakışanı yapması gerektiğini belirten Topbaş, ” Eğitim alan ve belirli standartları yakalayan taksileri belki de damalı yaparız. Böylece diğer taksileri de bu tip bir eğitime teşvik eder rekabet ortamı oluştururuz. ” dedi.

Başkan Topbaş’ın konuşmalarını dinleyen ve kurslara katılacak olan taksiciler, eğitimin kendileri için çok faydalı olacağı konusunda birleştiler. Damalı taksi fikrine pek sıcak bakmayan taksiciler, en büyük sorunun korsan taksiler olduğunu vurguladı.