Taksiciler isyanda; ‘Artık bıçak kemiğe dayandı’

Bağcılar'da, aracına gasp amacıyla binen bir şahıs tarafından silahla öldürülen İbrahim Küsdül'ün (45) yakınları, yaşanan taksici cinayetlerinin artık durdurulmasını istedi.

Gece aracına müşteri olarak aldığı bir şahıs tarafından gasp amacıyla silahla öldürülen İbrahim Küsdül’ün yakınları ve taksici arkadaşları, yaşananlara isyan etti. Yıllardır taksicilerin gasp amacıyla öldürüldüğünü ve artık kimsenin İstanbul’da takside çalışmak istemediğini belirten Küsdül’ün yakınları, yetkililerin bu işe çözüm bulmalarını istedi. İbrahim Küsdül’ün Adli Tıp Kurumu’ndaki cenazesini almaya gelen ve kendisi gibi taksici olan amca oğlu Burhan Küsdül, “20 yıldır taksicilik yapıyorum ve bu olaylara yıllardır dur denilemiyor. Benim de başıma bundan yıllar önce bir gasp hadisesi gelmiş ancak parayı verdiğim için kurtulmuştum. Taksiciler olarak verdiğimiz şehitler artık yeter.” dedi.

Ölen İbrahim Küsdül’ün 26 yıllık taksici olan diğer amca oğlu Abdullah Küsdül’ün ise konuşurken göz yaşlarına hakim olamadı. Emniyeti ve valiliği göreve çağıran Abdullah Küsdül, birçok taksici arkadaşını ve yakınlarını gaspçılara kurban verdiklerini söyledi. Yaşananların son olmasını isteyen Küsdül, “Biz aslan gibi bir evladımızı kurban verdik. Bunlara önlem alınıp cezalar caydırıcı olmadığı sürece bu cinayetler sürecek şeklinde konuştu.

Bu arada, cenaze için Adli Tıp Kurumu’na gelen İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu, çok sinirli ve üzgün olduğunu kaydetti. Yaşananların artık kendilerinde dayanacak güç bırakmadığını ifade eden Kaçanoğlu, “Bıçak kemiğe dayandı. Taksiciler gece çalışamaz hale geldi. Eşler kocalarının gece takside çalışmasını istemiyor. 12 yıl içerisinde 89 taksiciyi şehit verdik ve vermeye devam ediyoruz.Yetkililer gerekli önlemleri almazlarsa taksici başka yollara başvuracak. Eğer binlerce taksici esnafı direksiyondan inerse bir daha onları kimse direksiyona geçiremez” diye konuştu.

Öte yandan, Adli Tıp Kurumu morgundan alınacak İbrahim Küsdül’ün cenazesi Bağcılar Barbaros Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.