Taksidini yatıramayan AÖF öğrencileri ek süre istiyor

Çeşitli sebeplerle Anadolu Üniversitesi öğrenci harçlarının ikinci taksidini yatıramayanlar ek süre verilmesini istiyor.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne (AÖF) ilk harçlarını yatıran öğrencilerin bazıları, yoğun iş temposu veya hastalık sebebiyle ikinci taksidini yatıramadı. Ödeme süresi 24 Mart günü sona eren harcın ikinci taksidini yatırmak isteyen öğrenciler, şimdi Anadolu Üniversitesi’nin af çıkarmasını istiyor.

AÖF 1. sınıf öğrencilerinden Erhan Urulu, Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı yeni uygulamaya tepki göstererek, “Önceki yıllarda harçlarını yatırmayan öğrenciler sınavlara kabul edilmiş. Ben bu yılki ikinci taksidi yatırmayı yoğun iş temposu yüzünden unuttum. Parayı yatırmak istiyorum ancak kabul edilmiyor. Benim bir yılım boşa geçecek. Fakülte yetkililerinden af çıkarmalarını bekliyoruz.” dedi.

Harç paralarının yatırılması için ek süre talep eden Açıköğretim Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinden Mutlu Kelişti de, “Biz sadece öğrenci değiliz aynı zamanda çalışıyoruz. Yoğun işler yüzünden harç yatıracağımı unutmuşum. Bir yıldır sıkı bir şekilde sınavlara hazırlanırken, şimdi harç paralarının yatırılamayacağını ve hatta final ve bütünleme sınavlarına alınmayacağımı duydum. Bu benim için yıkım oldu. Yetkililerden konuyu bir daha gözden geçirmelerini istiyorum.” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi’nin 2005-2006 öğretim yılı başında öğrencilerine gönderdiği klavuzda ise şunlar yazıyor: “Öğretim yılı başında 2. taksit ödemesini yapmayan öğrenciler ara sınava girebilecekler. Ancak yıl sonu ve bütünleme sınavlarına alınmayacaklardır. Öğretim gideri ve cari hizmet maliyetleri öğrenci katkısı 2. taksitlerini ödemeyen öğrenciler, ara sınava kadar öğrencilik haklarından yararlanabilecek, bu tarihten sonra 2006-2007 öğretim yılı kayıt yenileme işlemini tamamlamadan öğrencilik hakkından yararlanamayacak, hiçbir belge alamayacak, fakülte dışında hazırlanan belgeleri onaylatamayacaklardır. Ayrıca 2006-2007 öğretim yılı kayıt yenileme işlemlerini yaptırırlarken, 2005-2006 öğretim yılına ait 2. taksitlerini de yasal faizi ile birlikte ödemeleri gerekecektir.”