Taksilere kamera konulunca…

Çin'in bazı şehirlerinde taksilere kamera konulması tartışmalara yol açtı.

Çin’in bazı şehirlerinde taksilere kamera konulması tartışmalara yol açtı. Ülkenin güneybatısındaki Çongçing şehrinde 700’den fazla taksiye, görüntüleri ve konuşmaları kaydedebilen GPS sistemi yerleştirildi.

Bu şehirdeki Gongyün Taksi Şirketinin bir çalışanı, “müşterilerin taksiye bindiklerinde üç adet fotoğraflarının çekildiğini ve merkeze yollandığını söyledi. Çongçing Taksi Güvenliği Ofisinden bir yetkili, bu uygulamayla şoförlerin işlerini nasıl yaptığının, müşteriye kibar davranıp davranmadığının ve bazı yerlere gitmeyi reddedip etmediklerinin kontrol edildiğini ve böylece taksi şirketlerine yardımcı olunduğunu belirtti.

Yetkili, bu sistemin bazı suç olaylarında polise de yardımcı olduğuna işaret etti. Özellikle geceleri çalışırken kendini daha güvende hissettiğini belirten bir şoför de, durumunu her an merkeze bildirebildiğini söyledi. Ancak bu uygulamadan rahatsız olanlar da var. İlk kez geçen ocak ayında taksilere kamera yerleştirilen Şian şehrinde yaşayan bir kadın, sıcak yaz günlerinde rahat kıyafetler giydiklerini hatırlatarak, “kameralar vücudumuzun hassas yerlerini de çekecek mi?” diye sordu.

-KİŞİLİK HAKLARI İHLALİ İDDİASI-

Şaanşi eyaletinden hukukçu Liu Pingan da taksilerin tam anlamıyla kamusal alan olmadığına dikkati çekti. Liu, yolcuların taksilerde otobüslerden farklı hareket ettiklerini ve aralarında özel konular konuşabildiklerini belirterek, taksilere kamera yerleştirilmesinin yolcuların özel yaşamlarının ihlali anlamına geldiğini savundu.

Çinli hukukçu, yolcuların kamera olduğu yönünde uyarılmasını ve polisin de görsel bilgilerin saklanarak yolcuların kişilik haklarının korunacağı garantisi vermesini önerdi. Çin’in kuzeydoğusundaki Şenyang şehrinde 10 bin taksiye GPS donanımı takıldı. Şenyang, ülkede bu sistemin en geniş uygulandığı ilk şehir oldu.

Şenyang İletişim Ofisinden yan Bin, “takside durum normal olduğunda, yolcunun görüntülerinin otomatik olarak silineceğini, yalnızca şoförün alarm uyarısı vermesi durumunda görüntülerin saklanacağını” kaydetti. China Daily gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Çin’in güneyindeki Sichuan eyaletinin merkezi Çengdu ve Guangdong eyaletinin Congşan şehrinde de taksilere kamera yerleştirilmesi planlanıyor.