Taksim’de bir ton aşure dağıtıldı

Taksim Meydanı'nda, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara yaklaşık bir ton aşure dağıtıldı.

Taksim Meydanı’nda, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara yaklaşık bir ton aşure dağıtıldı. Yerli ve yabancı turistler dağıtılan tatlıya yoğun ilgi gösterdi.

Taksim İstiklal Caddesi girişinde bulunan bir muhallebici pişirdiği aşureyi vatandaşlara dağıttı. Kazanlardaki bir tona yakın aşure kepçeler yardımıyla tabaklara dolduruldu. Yerli ve yabancı turistler dağıtılan aşureye yoğun ilgi gösterdi. Aşureyi almak isteyenler uzun kuyruk oluşturdu. Aşurenin tadını beğenen vatandaşlar afiyetle yediler.

‘RAMAZAN DA BİZİM AŞURE DE BİZİM’

“Ramazan da bizim aşure de bizim.” diyen bir vatandaş, Aşure gününün önemine vurgu yaparak, “Birlik ve beraberlik açısından çok önemli. Birlik beraberlik çok önemli. Gerisi yalan.” diye konuştu.

Hicri takvime göre yılın ilk ayı ‘Muharrem’in 10’ncu günü olan ”Aşure günü”nde her yöre kendine özgü gelenekleriyle bütünleştirdiği bereketin sembolü aşureyi, eş, dost ve akrabalarının yanı sıra yoksulundan zenginine toplumun tüm kesimlerine dağıtıyor.

Arapça ‘Aşara’ diye ifade edilen bugünde, “Hz. Adem’in günahından dolayı ettiği tövbenin kabul olunduğu, Hz. İbrahim’in doğduğu ve ateşten kurtulduğu, Hz. Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuştuğu, Hz. Eyüp’ün şifaya kavuştuğu, Hz. İsa’nın göğe çekildiği, Hz. Nuh’un bindiği geminin tufan bitip sular çekilince Cudi Dağı’na oturduğu” ifade ediliyor.