Taksim’de 1 Mayıs alarmı

33 yıl sonra izin çıkan Taksim’de 20 bin polis görev yapacak.

Aktif olarak görev alacak polisler özel eğitimden geçti. Güvenlik için polise 4 bin sendikacı yardımcı olacak. Kutlamada 1 Mayıs Marşı’nı ise Timur Selçuk söyleyecek

Taksim’de 1977’de 34 kişinin öldüğü 136 kişinin de yaralandığı kanlı olaylardan 33 yıl sonra yapılacak 1 Mayıs kutlamalarının olaysız geçmesi için Emniyet alarma geçti.

Bayrampaşa’da bulunan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde, Şube Müdürü Faruk Karaduman ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk, Taksim’de yapılacak 1 Mayıs kutlamaları için alınan önlemleri anlattı. Karabörk şu bilgileri verdi:

“Bu yıl yapılacak kutlama, daha önce alınan tedbirlerin tamamen değişmesine neden oldu. Daha önce alınan önlemler, Taksim’e çıkmayı engellemek üzerineydi. Bu yıl, sendika ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim’de gerçekleştirilecek olan kutlama için, tüm önlemleri almaktayız. Bu yıl, 1 Mayıs’ta Taksim ve civarında, çevre illerden gelecek takviye polislerle yaklaşık 20 bin polis memuru görev yapacak. İstenmeyen herhangi bir olaya karşı Taksim ve çevresi güvenlik çemberine alınacak.”

Polise stres eğitimi

1 Mayıs öncesi Çevik Kuvvet polislerine Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından “stresle mücadele” konusunda eğitim de verildi. Prof. Dr. Tarhan “Travmatik etkileri iyi yönetmek gerekiyor. Bu nedenle olaylar soğukkanlı bir şekilde nasıl karşılanabilir. Bu konuda bilimsel yardım alınmak istendi. Bireysel olarak, grup olarak bunu nasıl yönetiriz, müdahale edecek olan polislerin ihtiyaçları nelerdir? Bu soruları cevaplayacağız” dedi.

3 koldan girilecek

Taksim’de kutlanacak Emek ve Dayanışma Günü’nün programı da belli oldu. Kutlamaya katılacak DİSK, Türk-İş, Hak-İş, KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen üyeleri ve demokratik kitle örgütleri Taksim’e 3 koldan girecek. DİSK ve KESK Şişli yönünden, Türk-İş ve Kamu-Sen Şişhane’den, Hak-İş ve Memur-Sen ise Dolmabahçe’den Taksim’e çıkacak. Sendikalar tarafından görevlendirilen 4 bin işçi, güvenlik konusunda polise yardımcı olacak. Timur Selçuk alanda kurulacak platformda katılımcılarla birlikte 1 Mayıs Marşı’nı söyleyecek.

1 MAYIS TATBİKATI

Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde, 3 aydır olaylara müdahale, eylemcilerle diyalog, gözaltına alma teknikleri gibi konularda eğitim gören polis memurları 1 Mayıs öncesi bir tatbikat yaptı.