Taksim’de Çernobil Faciası protesto edildi

Dünya tarihinde bugüne kadar yaşanan en büyük nükleer kazalarından biri olarak bilinen "Çernobil Faciası", Taksim Meydanı'nda düzenlenen bir etkinlikle protesto edildi.

Trabzon Dernekleri Federasyonu’na bağlı üyelerden oluşan bir grup tarafından düzenlenen eylemde, “Az radyosyon iyidir “, “Hastane yok, yatak yok, kanser var” yazılı dövizler taşıyan grup, Taksim Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Yaklaşık 50 kişiden oluşan grup, Tuzla’da bulunan zehirli varillerin ve Çernobil olayının Karadeniz halkında olumsuz etkiler bıraktığına dikkat çekti. Çernobil Faciası’na bağlı olarak görülen hastalıkları ağızlarına taktıkları maskelerle ve maytap yakarak protesto eden grup, “Kanser oluyoruz, Kanser Araştırma Entitüsü kurulsun” yazılı bir pankart açtı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ayaz, Karadeniz’de kanser vakalarının sık görülmesini 20 yıl önceki yaşanan Çernobil Faciası’na bağlayarak, bu konuda dünyadaki ve Türkiye’deki yetkililerin gereken önlemleri bir an önce almasını istedi. Ayaz, ayrıca Tuzla’daki zehirli varillere de değinerek, Kanser Araştırma Enstitüleri’nin kurulması gerektiğini vurguladı.

Yapılan açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.