Taksim’deki cinayeti çözen cümle

Yılbaşı gecesi Taksim'de maganda kurşunu kurbanı olan Adem Doğan'ın katil zanlısı yakalandı.

Yılbaşı magandası 11 günde yakalandı

Yılbaşı kutlamaları için arkadaşlarıyla gittiği Taksim’de maganda kurşunuyla hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Adem Doğan’ın katil zanlısı, iki görgü tanığının anlatımı doğrultusunda çizilen robot resim sayesinde yakalandı.

Adem Doğan’ın katil zanlısını telefonu ele verdi. Kutlamalar sırasında Adem Doğan’ı vuran Yakup Tayfur, telefonu polisçe dinlenen bir çete üyesini arayıp “Abi Taksim’de birisini vurdum. Şimdi ne yapacağım? Bana akıl ver” deyince yakalandı.

Yılbaşı gecesi alkol alan, çeşitli suçlardan sabıkalı Yakup Tayfur’un havaya ateş etmek isterken ucuna mermi sürdüğü tabancayı yere düşürdüğü, bu sırada patlayan tabancadan çıkan kurşunun üniversiteli gencin başına isabet ettiği belirlendi. Zanlı Tayfur tutuklandı.

Kurşun bulunamadığı için elinde tek ipucu olmayan polis, iki tanığın çizdiği robot resimle yola çıktı. Resim Taksim esnafı ve halka tek tek gösterildi. Sonra yılbaşı gecesi Taksim’de bulunan şüphelilerin cep telefonları saptandı. Ve robot resme çok benzeyen Yakup Tayfur yakalanıp tutuklandı. Sevgilisi ve arkadaşı ise serbest.

TEKNİK TAKİP YAPILDI

Olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve başına bizzat Emniyet Genel Müdürü Celalettin Cerrah’ın isteğiyle iki yıldızlı Emniyet Müdürü Mutlu İkizoğlu’nun getirildiği özel birim, Taksim Meydanı’nı gören 35 MOBESE kamerasının kaydettiği 210 saatlik görüntüyü tek tek inceledi. Olay gecesi bölgede olduğu tespit edilen binden fazla cep telefonunu ise teknik takibe aldı. Dedektifler geceli gündüzlü çalışırken, iki kişi Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelerek olayı gördüklerini bildirdi. İsimleri saklı tutulan 2 görgü tanığıolay yerine yakın mesafede bulunduklarını, gencin yaralanmasından sonra bir kişinin eğilip yerden tabanca aldığını söyledi. Bunun üzerine eşkalle robot resim çizilerek tüm emniyet birimlerinin yanı sıra özel ekibe verildi. Özel ekip de Taksim Meydanı’na giderek buradaki tüm esnaf ile seyyar satıcılara resmi gösterdi. Robot resmin sabıkalılar albümündeki ‘hırsızlık, gasp ve küçük yaştaki çocuğa sarkıntılık’ suçundan kaydı bulunan Yakup Tayfur’a benzediği belirlendi. Organize Şube Müdürlüğü’ne çağrılan iki görgü tanığı da teşhis etti.

DİNLENEN TELEFON

Taksim’deki mobese ve güvenlik kameralarına yakalanmayan, silahından çıkan merminin kovanı ve çekirdeği bulunamayan, kısacası geride tek bir iz bırakmayan Yakup Tayfur, yakalanmasıyla sonuçlanacak süreci, bir arkadaşını cep telefonuyla arayıp “Abi Taksim’de birisini vurdum, Şimdi ne yapacağım? Bana akıl ver” diye yardım isteyerek başlattı. Telefondaki üçüncü kulak, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Kurban Bayramı’nın ilk gününde görev yapan polisine aitti. Yakup Tayfur’un aradığı kişi, İstanbul’daki uyuşturucu savaşlarında adı birçok öldürme ve yaralama olaylarına karışan Hasan Derya Soy’un yakın adamıydı. Bu kişinin telefonu da uzun süredir polis tarafından mahkeme kararı ile dinleniyordu. Telefon görüşmesinin ardından Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin izlemeye başladığı Yakup Tayfur’un olay gecesi kullandığı silahın yerini başka bir telefon görüşmesini izleyerek belirledi. Önceki gece Yakup Tayfur, kız arkadaşı Rana Aydın ve silahı saklayan Ramazan Taşdelen gözaltına alındı. Yakup Tayfur suçunu itiraf etti. Rana Aydın ile Ramazan Taşdelen de, Yakup Tayfur’un ifadelerini doğruladı. 3 zanlı Beyoğlu Adliyesi’ne gönderildi.

BORAN OPERASYONU…

Bunun üzerine zanlının Kağıthane’de saklandığı adresi belirleyen polis, önceki akşam saat 18.30 sıralarında “Boran” operasyonuyla Yakup Tayfur ve yılbaşı gecesi beraberinde bulunan sevgilisi Rana Aydın’ı gözaltına aldı. Üniversiteli gencin ölümüne neden olan tabancanın sahibi olan Ramazan Taşdelen de Yenibosna’daki evinde yakalandı. Adem’in ölümüne neden olan 7.65 mm. çapında Barette marka tabanca da Taşdelen ile birlikte ele geçirildi. Önce suçlamayı kabul etmeyen Tayfur, daha sonraİstanbul Barosu’ndan gelen bir avukatın gözetiminde gerçekleştirilen sorgusunda olayı itiraf ettiği belirtildi. Alkol aldığını ve havaya ateş açmak istediğini söyleyen zanlı, Adem Doğan’ı öldürmek gibi bir kastı bulunmadığını anlattı. Sevgilisi Rana Aydın da “Yakup’un havaya ateş açtığını gördüm ama kurşunun nereye gittiğini görmedim” dediği öğrenildi. Taşdelen’in ise olaydan haberi olmadığını, ruhsatsız olduğu için tabancayı sakladığını söylediği öğrenildi.

ADEM İÇİN DUA ETMİŞ…

İncelemede Tayfur’un havaya ateş açmak için ağzına mermi verdiği sırada alkolün etkisiyle tabancayı yere düşürdüğü, ateş alan tabancadan çıkan merminin 3 metrede bulunan Adem’e isabet ettiği belirlendi. Zanlı birini vurduğunu fark ettiğini, ardından sevgilisiyle kokain aldığını, Adem’in sağlık durumunu gazetelerden takip edip ölmemesi için dua ettiğini anlattı. Tayfur tutuklanırken sevgilisi serbest bırakıldı. Ancak bir başka suçtan dolayı tekrar karakola götürüldüğü belirtildi. Ramazan Taşdelen ise serbest bırakıldı.

Resmi, esnafa gösterdiler

Polis çizilen robot resmi Taksim Meydanı’ndaki esnafa ve seyyar satıcılara teker teker göstererek zanlının kimliğini belirlemeye çalıştı. Ve sonuçta da sabıkalı Yakup Tayfur’un izine ulaşıldı.

Baba: Onu bana verin

Oğlunun katilinin yakalandığının bildirilmesi için eşi Ahmet Doğan ile emniyet müdürlüğüne çağrılan anne Seher Doğan, Müdür Cerrah’ın makam odasında fenalık geçirdi. Anne Doğan “Nasıl böyle kişilerin eline ruhsatsız silah verilir? Neden polis olarak onun elindeki silahı alamadınız?” diye sitemde bulundu. Baba Ahmet Doğan ise “Adalete değil onu bana teslim edin” dedi. Acılı baba “Oğlumun katillerini yakalamışlar. Katiller kaza olduğunu söylemiş. Taksim gibi bir yerde nasıl kaza olur? Oğlumun yerine beni öldürselerdi. Katiller şimdi kaza diye cezaevine girip 4 ay sonra çıkacaklar” diyerek gözyaşı döktü.

Bu cinayetler hâlâ çözülmedi

* Barış Dönmez: Bilgi Üniversitesi öğrencisi 26 yaşındaki Barış Dönmez, 10 Nisan 2004’te arkadaşlarıyla gittiği Beyoğlu’ndaki Academy- 14 isimli barda boynundan ve karnından bıçaklanarak öldürüldü.

* Nigar Şahin: Geçtiğimiz martta 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Nigar Şahin telle boğulduktan sonra cesedi Beylikdüzü’ndeki bir çöp konteynerinde yakılmış bulunmuştu. Cinayetin çözülmesi için kurulan özel ekibin çalışması hiçbir sonuç vermedi.

* Hande Çinkitaş: 12 yaşındaki Hande Çinkitaş, İçerenköy’de 4 Ocak 2001 tarihinde evinde kafasına çekiçle vurulduktan sonra boğazı kesilmiş olarak bulunmuştu.

* Çağla Tuğaltay: 15 yaşındaki Çağla Tuğaltay, 5 Haziran 2000’de İstanbul Mecidiyeköy’deki evinde boğazı kesilmiş halde komşuları tarafından bulundu. Kapısında herhangi bir zorlama bulunmayan evde herhangi bir parmak izine rastlanmadı.