Talabani; Sınır ötesi operasyon istemiyoruz

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türk ordusunun Irak sınırına askerî yığınak yapmasına ilişkin “Türkiye’nin Irak’a sınır ötesi bir harekat düzenlemesini kabul etmeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki gün yeniden devlet başkanı seçilen Celal Talabani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile birlikte geldiği Erbil’de IKDP lideri ve yerel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle toplantı yaptı. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Talabani, Türkiye’nin Irak sınırları içinde operasyonlar düzenlediği veya düzenlemeye hazırlandığı yönündeki haberler konusunda “Bir sınır ötesi harekat söz konusu değil. Türkiye de takip ettiğimiz şekliyle şimdilik kendi sınırları içinde operasyonlar düzenliyor. Ancak Türkiye’nin de Irak sınırları içinde bir harekât düzenlemesini kabul etmeyiz. ABD’nin de bunu kabul edeceğini pek düşünmüyorum.” şeklinde konuştu. “Eskiden başka ülkelerin 15 kilometreye kadar Irak topraklarına girmeleri hususunda anlaşmalar vardı.” diyen Irak lideri, bu anlaşmaların artık geçerli olmadığını dile getirdi.

Açıklamasında Birleşik Şii İttifakı’nın yeni başbakan adayı olarak belirlediği Cevad Maliki’yi de desteklediklerini dile getiren Talabani, “Maliki, tüm grupların yer alacağı güçlü bir hükümeti kısa süre içinde kurarsa Irak halkına faydalı olacaktır.” diye konuştu. Zalmay Halilzad da Maliki’yi desteklediklerini belirterek “Maliki güçlü karakteri olan bir kişi, tüm kesimlerin destekleyeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. “ABD, milislerle diğer yasadışı silahlı grupları, hukuk temelinde oluşacak Irak’taki istikrara ciddi bir meydana okuma olarak görüyor.” diyen Halilzad, bu grupların bir iç savaşın altyapısı olduğunu da sözlerine ekledi. Mesud Barzani de “Talabani’yi bir kez daha tebrik ediyorum. Irak’ın kendisine ihtiyacının olduğu bır dönemde kendisini cumhurbaşkanlığı koltuğunda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullanarak Maliki’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesinden de memnun olduklarını söyledi.