Talabani’den idamları erteleme önerisi

Irak Devlet Başkanı Talabani, cezası infaz edilen devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in ile birlikte Duceyl davasında idama mahkum edilen diğer 2 sanığın cezalarının infazının askıya alınmasını önerdi.

Sık sık idam cezasına karşı olduğunu söyleyen Talabani, düzenlediği bir basın toplantısında, “İnfazlardan önce beklenmesini tavsiye ediyorum, mevcut durum uygun değil” ifadesini kullandı. 30 Aralık 2006’ta şafak vakti asılan Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi Barzan El Tikriti ile devrim mahkemelerinin eski başkanı Avad El Bender de, Saddam Hüseyin ile birlikte yargılandıkları Duceyl davasının 5 kasımdaki karar duruşmasında idama mahkum edilmişlerdi.

Tikriti ile Bender’in Saddam Hüseyin ile aynı gün asılması planlanıyordu, ancak son anda idamlar ertelendi. Saddam Hüseyin’in idamını takip eden günlerde asılacağı açıklanan Tikriti ile Bender’in infazlarının, artan uluslararası baskılar yüzünden hala askıda kaldığı belirtiliyor.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin sözcüsüyse dünkü açıklamasında, hükümetin iki mahkumu gelecek günlerde asmaya kararlı olduğunu duyurmuştu.