Talat Almanya ziyaretinin adını koyamadı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmek üzere Berlin'e gelirken bu ziyaretin davet olup olmadığı konusunda net bir açıklama yapmaktan kaçınarak farklı ifadeler kullandı.

Talat toplantı sonra verilen resepsiyon sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. KKTC lideri Talat bu ziyaretinin bir davet üzerine mi gerçekleştiği sorusunu, “yazılı olmayan bir davet olarak” tanımlarken daha sonra “zemini hazırlanan bir görüşme kararı” değerlendirmesinde bulundu.

-“Yazılı olmayan bir davettir bu”-

KKTC Cumhurbaşkanı Talat bir basın mensubunun, “Davet resmen Almanya’dan geldi mi” sorusunu şöyle cevaplandırdı: “Almanya’dan resmi bir davet, ımmmm (düşünüyor), genelde tanımadıklarını için yapmıyorlar. Ama yazılı olmayan bir davettir bu.”

-“Davet değil, bir görüşme kararıdır”-

Basın mensubunun, “Karşı taraftan mı geldi” diye sorması üzerine Talat sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabi, ımmm, hayır yani, karşı taraftan ama mutlaka onun zemini hazırlandı; bir sürü çalışmalar yapıldı. O çerçevede bir görüşme gerçekleşiyor. Ama örneğin Amerika’dan açık bir davetti. Yazılı olmayan sözlü bir davetti. Bu bir görüşme kararlaştırılmasıdır diyelim. Yani davet değil bir görüşmedir, görüşme kararıdır diyelim daha doğru olur. Çünkü resmi bir davet değil, bir görüşme kararıdır”

Cumhurbaşkanı Talat bu akşam Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile yapacağı görüşmeden beklentileri üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Çok şey olabileceğini düşünüyorum. Bu görüşmeyle ilgili değil bu sadece. Bu ve buna benzer görüşmelerle bir çok ilişki ve tavırla gerçekleşecek.”

KKTC lideri Kıbrıs sorununda bir değişime ihtiyaç olduğunu belirterek, “Sessiz kalınamaz. Türkiye’nin AB sürecinin önüne tıkıyor. Çok daha büyük sorunlara gebe duruyor. Kıbrıs sorununun bitmesi için AB’nin Rum Kesimini çözüm için motive etmesi lazım” diye konuştu.