Talat; ‘Annan beni aramadı’

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos ile 28 Şubat'ta bir araya gelecek olan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın kendisiyle görüşme planlamadığını söyledi.

Annan-Papadopulos görüşmesiyle ilgili bir değerlendirme yapan Talat, Rum Lider Papadopulos’un Annan’ı değil, Annan’ın Papadopulos’u aradığına işaret etti. Genel Sekreter’in kendisini aramadığını ve görüşme planlamadığını söyleyen Talat, Annan’ın Papadopulos ile görüştükten sonra kendisini arayabileceğini kaydetti. Genel Sekreter’in Türk tarafını ikna edecek bir durumu olmadığından uzlaşmazlık ortaya koyan Rum Yönetimi’ne yönelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Talat, “Annan’ın temasından sonra girişim yapıp yapmayacağı belli olacak. Rum, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda samimiyse, girişim başlayabilir” dedi.

Talat, yeni Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni hakkındaki görüşünün sorulması üzerine eskiden Atina Belediye başkanı olan Bakoyanni’yi tanımadığını, hakkındaki bilgileri de basından öğrendiğini söyledi. Talat, “Umarım ki daha iyi olur. Umarım Rum’u çözüm yönünde motive edici rol üstlenir. Çünkü gidişat tehlikeli. Sürekli bölünmeye doğru bir gidişat var. Rum Yönetimi’nin çözüme yönlendirilmeye ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

— RUMLAR’IN ŞARTLARI —

Rum Yönetimi’nin “AB ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin bir parçası olması ve BM Genel Sekreter’in adaya temsilci ataması” talebinin sorulması üzerine Talat, “Bunun değerlendirilmesinin zamanı değil çünkü bunu samimiyetle mi yaptı, yoksa yeni ön şartlar olarak mı ortaya koyuyor. Bunu henüz değerlendirmiş değilim” dedi. Cumhurbaşkanı Talat, Rum yönetimin daha önce ortaya koyduğu şartları hatırlatarak, son ortaya konanların ek şart olduğunu ve biraz daha bu şartların daha da artacağını kaydetti.

— “ÇÖZÜM, BM ŞEMSİYESİ ALTINDA OLACAK” —

Kıbrıs’ta çözümün BM şemsiyesi altında olacağını ve AB’nin de bunu ortaya koyduğunu söyleyen Talat, Papadopulos’un BM zemini dışında bir zemin olmadığını artık anlaması gerektiğini belirtti.Rum Yönetimi’nin son şartları, AB’yi de sürece katmak amacıyla ortaya koyduğunu söyleyen Talat, Türk tarafının AB’nin belli bir düzeyde rol almasına karşı olmadığını, bir bilir kişi gibi görev alabileceğini kaydetti. Talat, “Çünkü AB tarafsız değil. İçinde Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı var” dedi. Talat, Güvenlik Konseyi’nin de BM’den dolayı zaten sürecin bir parçası olduğunu hatırlattı.