‘Talat hükümetin tetikçisi gibi’

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, AKP hükümetinin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı tetikçi gibi kullandığını öne sürdü.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay’ın karşı çıkmasına rağmen Lokmacı Barikatı’ndaki üst geçidi yıkmasını anlamsız bulduğunu açıkladı.
Yazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’nin egemenliğinin sulandırılarak adadaki iki devlet varlığını ortadan kaldıracak bir sürecin kilometre taşlarının örülmek istendiği uyarısında bulundu. Bu düşüncenin arkasında Dışişleri Bakanlığı’nın olduğunu öne süren Yazıcıoğlu, AKP hükümetinin Talat’ı tetikçi gibi kullandığını söyledi.

Güney ve Kuzey Kıbrıs arasında Lokmacı Barikatı’nı yıkarak yeni bir kapının açılmasına hiçbir ihtiyaç olmadığını ifade eden Yazıcıoğlu, “Zaten başta Metehan sınır kapısı olmak üzere güney ve kuzey arasındaki geçişi saplayacak birçok kapı var. Ancak Lokmacı Barikatı’nda ısrar edilmesinin başka sembolik anlamları var: Burası Türk Güvenlik Güçlerinin Rumlara karşı yaptıkları ilk savunma barikatıdır” dedi.