Talat ile askerin arası açık mı?

Kuzey Kıbrıs’ta, Rum Kesimine açılması planlanan “Lokmacı barikatı” kapısının, Mehmet Ali Talat ile ordu arasında anlaşmazlığa yol açtığı öne sürüldü.

Talat’ın apar topar Ankara’ya gelerek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmesinin nedeninin de bu sorunun aşılması olduğu belirtiliyor.

Rum yönetiminin, geçiş kapısını açmamak için gerekçe gösterdiği köprünün yıkılmasını isteyen Talat, komutanların itirazıyla karşılaştı. Bu itiraz nedeniyle, çalışma başlatılamadı. Bayram tatilinde İstanbul’da Başbakan Erdoğan’la bir araya gelen Talat, konuyu anlattı ve kararında ısrarlı olduğunu belirtti. Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Gül’ün konuyla ilgilenmesini istemesi üzerine Talat bugün Ankara’ya geldi.

Talat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ve Dışişleri Bakanı Gül’le yaptığı görüşmelerin ardından “Lokmacı barikatı” kapısıyla ilgili herhangi bir sorunun yaşanmadığını, bu konuyu ele almadıklarını savundu.

Kapının açılması yönündeki kararlarının geçerli olduğunu belirten Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’yla arasında gerginlik bulunduğu iddiasını da yalanladı.

“Böyle bir lüksümüz olabileceğini düşünmüyorum” diyen Talat, değişik fikirler ve yetki karmaşasına yol açabilecek durumlar olabileceğini ancak yakın işbirliğini sürdürdüklerini söyledi.