Talat müzakerelere hazır

Papadopulos ile görüşen Cumhurbaşkanı Talat, müzakerelere hazır olduğunu yineledi

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos, Talat ile Kıbrıs konusuna ilişkin müzakerelerde bir araya gelmesi için şuana kadar planlanmış herhangi bir görüşmenin bulunmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos’un bugün ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Michael Möller’in Lefkoşa Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki ikametgahında bir araya geldi. Görüşme, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi 3’üncü üyesi Christophe Girod onuruna düzenlenen resepsiyon nitelikli toplantı yoluyla oldu. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında ikametgâhtan ilk olarak Cumhurbaşkanı Talat çıktı ve basına açıklamalarda bulundu.

Görüşmeyi oldukça yapıcı olarak nitelendiren Talat, “Görüşmede Kayıplar Komitesi’nin çalışmalarına destek belirttik ve Kıbrıs konusuna ilişkin bazı hususlarda görüş alışverişinde bulunduk. Oldukça samimi bir toplantı oldu” dedi. Cumhurbaşkanı Talat bir soruya karşılık, Rum tarafı ile Kıbrıs konusuna ilişkin müzakerelere hazır olduğunu yineledi ve bu konuda BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a daha önce iki kez mektup yazdığını anımsatarak, bu görüşünü Annan’a ilettiğini ve Rum tarafının bu yönde cesaretlendirilmesini istediğini ifade etti.

Talat, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin oldukça önemli bir çalışma yürüttüğüne işaret ederek, bugünkü görüşmede hem kendisinin hem de Papadopulos’un komiteye çalışmalarında destek olmaya devam edeceklerini vurguladıklarını kaydetti ve başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslar arası topluluğa komite çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için maddi destekte bulunmaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Talat’ın Möller’in ikametgahından makam arabasıyla korumaları eşliğinde ayrılmasının ardından açıklama yapmak için dışarıya çıkan Rum Kesimi lideri Başkanı Tasos Papadopulos ise Rum tarafının müzakereler için ve özellikle teknik komitelerin kurulması için Paris anlaşmasını temel olarak gördüğünü ifade etti. Papadopulos, Paris anlaşmasının öngördüğü şekilde teknik komitelerin kurulmasına ve çalışmaya başlamasına onay vermeye hazır olduklarını söyledi.

Papadopulos, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’nin temaslar için adaya geleceğinin anımsatılarak, Cumhurbaşkanı Talat ile bu hafta içerisinde Gambari’nin planlayacağı herhangi bir görüşmede bir araya gelmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık, Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs konusuna ilişkin müzakerelerde bir araya gelmesi için şuana kadar planlanmış herhangi bir görüşmenin bulunmadığını söyledi.

Papadopulus, Talat’la görüşmemesi için diplomatik bir neden bulunmadığını ancak öncelikle kurulacak teknik komitelerin çalışmalarında ilerleme sağlanması gerektiğini ileri sürdü. Papadopulos, Talat ile ancak bu çerçevede planlanmış bir müzakere sürecinde bir araya gelebileceğini söyleyerek, Gambari’nin adayı ziyareti sırasında iki lideri bir araya getirme çabalarını yanıtsız bırakacağı mesajını verdi.