‘Talat şantaj yaptı’

KKTC eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Lokmacı geçidi kriziyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı suçladı:

Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs’ı birbirinden ayıran Lokmacı Geçidi’nin yıkılmasının ardından, krize yol açan bu olayın perde arkasında neler yaşandığı tartışılıyor. VATAN, Lokmacı Geçidi’nin inşaa edildiği dönemde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Serdar Denktaş’la konuştu. Denktaş, Talat’ın geçidin yıkılması konusunda ani bir karar verdiğini, hatalı olduğunu anladığında ise, destek almak için “istifa ederim” diyerek Ankara’ya şantaj yaptığını öne sürdü. Denktaş VATAN’ın sorularını yanıtladı:

* Geçidin yıkılma kararı alınırken Cumhurbaşkanı Talat sizinle konuştu mu?
Hayır, bir sabah kalktı ve “Geçit yıkılacak” dedi. Eski partisiyle konuştuğunu biliyoruz. Ama Meclis, belediye ve toplumla konuşulmadı. Başından beri yalnızca hükümet ile Türkiye arasında değil, Kıbrıs’taki partiler ve toplum içinde de bir istişare kopukluğu olduğunu söylüyorum. Bu kopukluk, hem Lokmacı krizinde, hem de son müftü operasyonuyla tescillenmiş oldu.

* Köprüyü G. Kurmay istedi diye mi inşa ettiniz?
O da yanlış biliniyor esasında. 2003’te kapıları açtıktan sonra Lokmacı’nın geçiş kapısı olarak belirlenmesini düşündük. Orası askeri bölge olduğu için konuyu tartıştık. Karışık bir bölgedir ve erteleyelim şimdilik dedik. Bölge esnafı, “Hayır, köprü kurun” dedi.

* Esnaf köprünün yıkılmasından memnun gibi…
Çünkü Rumlar’ın, köprü yapıldı diye duvarı yıkmadığına inanıyor. Köprü kalkarsa duvar da kalkacak zannediyorlar. Ne olursa olsun bu işin belediyeler seviyesinde geliştirilmiş birtakım ilişkiler varken, Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ele alınması çok yanlış oldu. Rum tarafının belediye başkanı bir ay önce seçildi. O bizden zaman istemişti. Cumhurbaşkanı direkt müdahil olmasaydı belediyeler bu işi zamanla karşılıklı olarak halledebilirdi. Hele işin Türk Genelkurmayı’na taşınması büyük yanlış oldu. Talat üst üste nasıl bu kadar hata yaptı ben şaştım doğrusu. Üç yanlış yaptı; birincisi geçidin yıkılacağının yeterince müzakere edilmeden açıkladı, ikincisi halk desteğini sağlanmadı, üçüncüsü askere güvenlik önlemi alması için bile zaman tanınmadı. İş çıkmaza girince talat’a çok yakın iki köşe yazarı aracılığıyla Talat’ın istifa edeceği haberini uçurdular. Talat, bu şekilde olayı Genelkurmay’a taşıdığı gibi bir de, “İstifa ederim” diye Ankara’ya da bir nevi şantaj yapmış oldu.