Talat’ı muhatap almadı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Lokmacı barikatının Türk tarafında bulunan üst geçidin yasa dışı olduğunu iddia etti.

Köprünün yıkımına karşılık Rum tarafından bir karşılık beklenmemesi gerektiğini ifade eden Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, ”Kıbrıs sorununun çözümü konuları üzerinde karar alma durumunda” olmadığını iddia etti.

Rum haber ajansına göre, emekli memurların toplantısında konuşan Papadopulos, Lokmacı barikatındaki üst geçidin yıkılmasına ilişkin gelişmelerle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine şunları söyledi: ”Gelişmeler bizi üzdü çünkü muhatabımızın güvenirliliği zarar gördü.

Sanıyorum Sayın Talat Kıbrıs sorununun çözümü konuları üzerinde karar alma durumunda değildir. Dolayısıyla beklenti içinde olmamız zordur. Köprü konusunda da dikkatli olmalıyız. Türk tarafının yasa dışı köprüyü yıkma yükümlülüğü bize bir imtiyaz olarak sunulmamalı ve bizden karşılığında bir şey beklenmemelidir. Bu konuda çok açık olmalıyız. Dolayısıyla konunun tümü, ‘sahte’ devletin yönetiminin geçerliliği konusuna dönüşmemelidir.”

Köprünün inşasının yasa dışı olduğunu iddia ederek, bunu, daha inşa edilirken şikayet ettiklerini hatırlatan Papadopulos, Ledra Sokağı’nın geçişlere açılması için kendi önerilerini yaptıklarını, buna ekleyecek bir şeyleri olmadığını kaydetti. Papadopulos, ”Öneri Aralık 2005’te sunuldu, daha sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Siyasi İşler Yardımcısı İbrahim Gambari’ye de yazıldı. Dolayısıyla Türk tarafı bu yasa dışı durumu ortadan kaldırmalıdır ve bu yasa dışı durumu ortadan kaldırmayı bir iyi niyet jesti olarak göstererek karşılığında bizden bir şey istememelidir” diye konuştu.

Papadopulos, KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer’in, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos 2. Hrisostomos’la görüşmesini iptal etmesiyle ilgili bir soru üzerine de, ”tüm bu gelişmelerin aynı nedenlerin bir sonucu olduğunu, Kıbrıs’ın ‘işgal’ bölgelerinde her şeye Türk askerlerinin karar verdiğini” ileri sürdü.