Talat’ın görüşmeleri kesmek istediği iddiası

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimtris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, doğrudan müzakerelerin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Ada'ya yaptığı ziyaretten sonra kesilmesini istediğini iddia etti.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimtris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, doğrudan müzakerelerin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Ada’ya yaptığı ziyaretten sonra kesilmesini istediğini, ancak daha sonra müzakerelerin devam etmesi yönünde tavır değiştirdiğini iddia etti.
Rum ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiadis, dün Hristofyas’a bir mektup göndererek, uluslararası camianın Rum tarafının müzakerelere ilişkin tavrından duyduğu rahatsızlığı iletti ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın kendisiyle görüşme talep ettiğini bildirerek, bu daveti kabul etmesi gerekip gerekmediğini sordu.

Hristofyas’ın, Anastasiadis’e yazdığı ve aynı tarihi taşıyan cevabi mektubun içeriği Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından bugün basına açıklandı.

Hristofyas yanıt mektubunda, ”Sayın Talat, seçim kampanyasına odaklanabilmesi için müzakereleri Genel Sekreter’in ziyaretinden sonra kesmemizi rica etti. Anlayış göstererek kendisiyle uzlaştık” ifadesini kullanarak, şöyle devam etti:

”Yoğunlaştırılmış müzakerelerin son gününde Sayın Talat, kendisi için yararlı gördüğünden dolayı müzakerelerimize 1 Şubat 2010’dan sonra devam etmemiz yönünde yeni bir ricada bulundu. Yine Sayın Talat’la uzlaştık.

Anlattığım olguları Sayın Talat da Genel Sekreter’in önünde anlattı. Yani, diyaloğun kesilmesini kendisinin istediğini kabul etti ve devamında, Genel Sekreter’in huzurunda, önceki tezini değiştirdi ve benden, devam etmemizi rica etti. Ben de yanıt verdim ve halen Sayın Talat’a ve Birleşmiş Milletlere tam gün görüşmeler için 4 tarih ilettim.

Çok isabetle saptadığınız üzere, (görüşmelerin) öncesinde gerekli ön hazırlığın yapılması gerekir. Bu amaçla, ilk görüşmenin 24 Şubat, ikincisinin 4 Mart, üçüncüsünün 16 ve dördüncüsünün de 30 Martta olmasını önerdim.”

”Bazı unsurların, Rum tarafını, müzakerelerin devamı konusunda olumsuz gösterme yönünde kolektif bir çaba içerisinde olduğunu” savunan Hristofyas, mektubuna şöyle devam etti:

”Bazı unsurlar diyorum çünkü, Güvenlik Konseyi Daimi üyesi beş ülkenin büyükelçileriyle görüştüğümde onlara, durumun ne merkezde olduğunu ve bizim pozisyonumuzu izah etmiştim. Hepsi, yapılan, yapılmakta olan ve yapılmaya devam edilecek diyalog konusundaki inisiyatiflerimizi, anlayışımızı ve sabrımızı çok takdir ettiklerini söylediler.”

KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın, ”kendi seçim öncesi maksatları nedeniyle toprak konusunun bu aşamada görüşülmesini reddettiğini” ifade eden Hristofyas, şu görüşleri ortaya koydu:

”Öte yandan açıkça ortaya koymak isterim ki, Sayın Talat’ın olası seçilmesinin ne başkan ve müzakereci olarak benim ne de bizim tarafın sorumluluğudur. Sayın Talat’ın ‘sözde’ seçimlerdeki olası başarısızlığının sorumluluğunun, bizim tarafa yüklenmesi yönündeki muhtemel düşünceleri de kesinlikle reddediyorum.

Eylülden (2008) bugüne kadar Kıbrıs sorununun bütün yönleri hem baş başa görüşmelerde, hem çalışma grupların görüşmelerinde ele alındı ve çeşitli yönler üzerinde özlü bir ilerleme kaydedemedik. Bu bizim tarafın tezlerinden kaynaklanan bir şey değil.

Ulusal Konsey üyelerinin tamamı Türk tarafının tezlerini ve Sayın Talat’ın maalesef bunlarda ısrar ettiğini, desteklediğini ve savunduğunu çok iyi biliyor. Açıkça ortaya koymak isterim ki, Cumhurbaşkanı ve müzakereci olarak, Sayın Talat’ın olası yeniden seçilmesi hatırına Türk tarafına ve Sayın Talat’a kabul edilemez tavizler vermem söz konusu değildir.”