Talat’ın Kıbrıs’la ilgili açıklamasına protesto

KKTC'de geçen hafta kurulan ''Kıbrıs Barış Platformu'', KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kıbrıs konusundaki açıklamalarını protesto etti.

KKTC’de geçen hafta kurulan ”Kıbrıs Barış Platformu”, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıs konusundaki açıklamalarını protesto ederek, ”Rum tarafına yönelik kısasa kısas politikalardan vazgeçmeye ve çözüm iradesine bağlı ve saygılı olmaya” davet etti.


”Kıbrıs Barış Platformu”nu oluşturan parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı önünde toplanarak, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Rum yönetiminin politikalarını eleştiren ve son olarak KKTC’de yayımlanan bir gazeteye verdiği demeçte, ”Birleşme Tanrı kelamı değil” sözlerini protesto etti. Platform, ”çözümün, barışın ancak iyi niyetle ve istekle gerçekleşeceğini” belirtti.

Protesto sırasında, Platformun ortak açıklamasını Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil okudu.

Elcil, açıklamada, ”ayrılıkçı, paylaşım kavgası ve dış müdahalelerle yaratılan Kıbrıs sorunundan tüm Kıbrıslıların ıstırap çektiğini” kaydetti.

Elcil, ”Kıbrıs sorununun 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmaları temelinde, 1977-79 Doruk Anlaşmaları ve BM süreçlerine dayalı iki kesimli, iki toplumlu, toplumların siyasi eşitliğinde AB üyesi federal bir devlet yapısıyla acilen çözülmesi gerektiği ortada dururken, Cumhurbaşkanı Talat’ın görüşmeci sıfatıyla ortaya koyduğu söylemlerin ve vizyonun bu amaçtan çok uzak olduğununu” savundu.

”Son dönemde, Talat’ın ve Sözcüsünün yaptığı açıklamaların, federal çözümden ne kadar uzak olduklarını ortaya koyduğunu” ileri süren Elcil, ”çözüm ister görünerek, çözümsüzlüğe çalışmanın, tam olarak izlenen politikayla örtüştüğünü” iddia etti.

”Annan Planı referandumunda ortaya çıkan çözümle ilgili siyasi iradeyi hayata geçirmek için halka sözler veren Talat’ın, özellikle ‘birleşme tanrı kelamı değil’ şeklinde ortaya koyduğu ifadenin, adanın birleşmesiyle ilgili geçmişte izlenen ve Kıbrıslı Türkleri maceraya sürükleyen politikalara benzediğini” öne süren Elcil, ”Kıbrıslı Türkleri ve onların örgütlerini hiçe sayarak ‘Ankara’da belirlenen çözüm ister görünerek çözümsüzlüğe oynama politikaları kabul edilemez. Bu Anlayış Denktaş tarafından uygulanan çözümsüzlük-çözümdür anlayışıyla örtüşmektedir” ifadesini kullandı.

Elcil, ”Bizim halkını düşünmeyen lidere ihtiyacımız yoktur” dedi.

Şener, Elcil, Platformun ortak açıklamasını okumadan önce yaptığı açıklamadaysa ”uzun süredir Kıbrıs adasının birleştirilmesi ve adaya barış gelmesi için mücadele ettiklerini, ancak son zamanlarda geçmişi anımsatan günleri yeniden yaşamaya başladıklarını” savundu.

Elcil, ”Talat ve Sözcüsü’nün, birleşme, çözüm ve barış anlayışından çok çok uzak noktalarda açıklamalar yaptığını ve izlenen siyasetin de bunun göstergesi olduğunu” öne sürdü.