Talat’tan Denktaş vari açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta ayrılık unsurlarının her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat bugün bir kabulü sırasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu’nun BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Türkiye’nin tutumundan dolayı Kıbrıs konusunda inisiyatif üstlenmediği yönündeki iddiaları değerlendirdi. Talat bir soruya ilişkin verdiği yanıtta, “Buna inanan var mı? Kendisi de buna inanmıyor diye düşünüyorum” dedi. Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki tutumunu defalarca ortaya koyduğuna işaret eden Talat, en karanlık dönemde, Rum tarafının en uzlaşmaz olduğu bir dönemde dahi Türkiye’nin bir çözüm planı sunarak Türk tarafının eğilimini ortaya koyduğunu belirtti.

Rum tarafının Kıbrıs Türkleri’ni değil, Türkiye’yi ilgisiz olmakla suçlayarak sorunun muhatabının Türkiye olduğunu anlatmaya çalıştığını söyleyen Talat, “Bu tam bir hayal dünyasıdır. Bir hayal dünyası yarattılar. AB ile ilişkileri çerçevesinde Türkiye ile temas kuracaklarını biliyorlar ve bunu Kıbrıs sorununun görüşülmesi için de yapabileceklerinin hayalini yaşıyorlar” dedi. Ayrılık unsurlarının her geçen gün güçlendiğini vurgulayan Talat, bunun sadece yönetimsel düzeyde değil, halka da yansımaya başladığını ve bölünmenin gittikçe kalıcılaştığını söyledi.

Talat konuşmasına şöyle devam etti: “Kıbrıs Türkleri aşağılayarak konuşamazsınız, fikir ortaya koyamazsınız. Sizin adınıza Türkiye karar verebilir. Biz sadece Türkiye ile konuşuruz. Kıbrıs sorununu çözüp, ada birleştirilmek isteniyorsa Kıbrıslı Türk ve Rum temsilciler masaya oturması gerekir. Hayali muhataplar yaratarak Kıbrıs sorununu çözülmesi mümkün değil. Biz çözüm için hazır olduğumuzu söylüyoruz. Türkiye destek olmaya kararlı olduğunu ifade ediyor. Buna rağmen Annan’ın isteksizliğinin nedeni Türkiye’nin tutumudur diyebiliyor. Buna, kendisi de dahil, hiç kimsenin inandığını sanmıyorum.” .