Talat’tan KKTC için çözüm takvimi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ''Kıbrıs sorununu 2007'de çözmek istiyoruz, en büyük arzumuz bu'' dedi.

Talat, 2006’da kendileri açısından en acı verici sorun olan Kıbrıs sorununu çözemediklerini kaydederek, ”2006 yılında elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyduk. Bunun için yapabileceklerimizin azamisini yerine getirdik. 2007’ye geçerken 2006’da başaramadığımızı başarmak hedefindeyiz. Yani Kıbrıs sorununu 2007’de çözmek istiyoruz, en büyük arzumuz bu” dedi.

2006 yılında Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonların kaldırılması mücadelesi verdiklerini ifade eden Talat, ”Buradaki nihai amacımız, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne katkı yapmaktı. Yani izolasyonları kaldırmak temel hedef, esas hedef değil, bütünlüklü çözüme yardımcı olabilecek bir ara hedefti, bizim için” diye konuştu.

Kıbrıs’ı birleştirmeye ve bu yolla dünyayla bütünleşmeye çalıştıklarını ve çalışmayı sürdürdüklerini kaydeden Talat, 2007 yılının kendileri açısından umutlarla ve beklentilerle geldiğini bildirdi.

Talat, Kıbrıs sorununun çözümlenebilmesi için iki tarafın yönetimlerinin işbirliğinin kaçınılmaz zorunluluk olduğunu dile getirerek, bu bağlamda Kıbrıs Türk halkı adına 2007 yılında da elinden gelen tüm çabayı ortaya koyacağını vurguladı. Talat, çabalarına Kıbrıs Rum kesiminin de karşılık vermesini beklediğini kaydetti.