Talat’tan Rum pasaportlu gönderme

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümü için bütün iyi niyetiyle uğraştığını ifade ederek, "Ben ayrılığın mimarı olmam" dedi. Talat pasaportla ilgili iddialara da cevap verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, KKTC’de yayın yapan Sim Tv’den canlı yayımlanan programda, müzakerelerde yaptığı önerilerle kendisini “cesur”, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ı ise Annan Planı’nı desteklemediği için “günahkar” olarak niteleyerek, toplantılarda sağduyulu ve soğukkanlı davrandığını belirtti.

Talat, “Örneğin, Türkiye’den uygun olmayan bir öneri gelirse veya görüşmelerimizin içerisinde doğru olduğu halde uygun görülmeyen bir şey olursa, ben ikna etmek için elimden geleni yaparım. Sonuçta da söylenen şudur; tamam takdir sizindir” diye konuştu.

“Ya ayrılığın mimarı olursanız?” sorusu üzerine Talat, şunları söyledi:

“Ben ayrılığın mimarı olmam… Sonuçta ben bütün iyi niyetimle bu sorunu çözmek için uğraşırken, Rum tarafı, bazılarının dediği gibi, gerçekten ne pahasına olursa olsun anlaşma istemiyorsa ve bunun sonucu ayrılık olursa, onun sorumlusu ben değilim ki.”

Talat, tanınmayla ilgili bir soruya karşılık, “En sancısız, en az acılı çözüm şimdi müzakere ettiğimiz çözümdür. Onun için hedef o olmalı, ona odaklanmalı” ifadesini kullandı.

Hristofyas’ın KKTC’de 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin dışında bir adayın kazanmasını istediği yönünde yorumlar yapıldığına işaret eden Talat, aday olursa bağımsız aday olacağını açıkladı.

-PASAPORT KONUSU-

Bir soru üzerine, Rum pasaportunun olmadığını kaydeden Talat, “Pasaport edinmenin kınanacak bir şey olmadığını geçmişte söyledim. Ben şahsen karşı değilim” dedi.

Pasaport alırken herkesin kendi gerekçesi bulunduğunu, bu konuda hassas olduğunu ve pasaport almadığını dile getiren Talat, kendisine 2003’ten önce birçok kez pasaport verme teklifi yapıldığını, ancak reddettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ben hayır dedim, niçin? Çünkü, bana göre bu pasaport Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vereceği pasaporttur. Halbuki Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs Cumhuriyeti’ni gasp etmişlerdir, gasp ederek bu hakkı bana karşı silah olarak kullanmaktadırlar.”

Talat, Rumların dünyanın birçok yerinde, “Kıbrıslı Türkler izole edilmiş değildirler, biz onlara pasaport veriyoruz, kimlik kartı veriyoruz” diye kampanya yaptıklarına işaret etti.

Pasaport alanlara ters bakmadığını ve yanlış bulmadığını ifade eden Talat, pasaport alanların, son zamanlarda basında yayımlanmasını doğru bulmadığını, “Cumhurbaşkanlığının çok kötü bir şekilde bu işe bulaştırılmaya çalışıldığını, Cumhurbaşkanlığının bu işle bir ilgisinin olmadığını” sözlerine ekledi.