“Talep ortadan kalksın zaten dershaneler kendiliğinden yok olur”

Karaman'da faaliyet gösteren dershaneler, kapatma girişimine ortak bir basın toplantısı düzenleyerek karşı olduklarını bildirdi.

Karaman’da faaliyet gösteren dershaneler, kapatma girişimine ortak bir basın toplantısı düzenleyerek karşı olduklarını bildirdi. Karaman Sabah Dershanesi ev sahipliğinde düzenlenen programa Sabah Dershanesi Müdürü Ahmet Eraslan, Final Dershanesi Müdürü Halil Yılmaz, Birey Dershanesi Müdürü Mesut Kurt, Değişim Dershanesi Müdürü Bekir Özbay ve Sabah Anafen Şubesi Müdürü Cafer Çevik katıldı.

Dershaneler adına açıklama yapan Sabah Dershanesi Müdürü Ahmet Eraslan, dershanelerin arz talep dengesi sonucu ortaya çıktığını ifade ederek, “Çok net söylüyorum, talep ortadan kalksın, zaten biz kendiliğinden yok oluruz. Fırsat eşitsizliği, Milli Eğitim’in ta kendisinde var. Ülkemizdeki okulların eğitim kalitesi bir mi? Temel fırsat eşitsizliği burada zaten. Bu fırsat eşitsizliğini siz yapmış olmuyor musunuz? Gerçek olan bu, biz bu gerçeği fırsat eşitliğine döndürmeye çalışıyoruz.” dedi.

Eraslan, Japonya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde özel öğretimlere ciddi paralar harcandığını vurgulayarak, bu ülkelerin gelişmişliklerini özel eğitimle tamamlayarak insana yatırım yaptığının altını çizdi. Dünyada dershaneciliğe büyük önem verilirken Türkiye’deki dershaneciliğin göze batmasını anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Biz gereksinimden doğduk. Serbest piyasa ekonomisinde yaşıyoruz. Bütün yapılanmalar, eğitim, sağlık gibi arz talep dengesine göre şekilleniyor. Biz arz eden tarafız, gerek dershane kurucuları gerekse hizmet üretenler olarak. Talep eden tarafında ise öğrenci ve velilerimiz var. Arz eden taraf ortadan kalkınca talep ortadan kalkacak mı? Talep ortadan kalkınca zaten biz olmayacağız.” diye konuştu.

Eraslan, açıklamasının son kısmında dershaneler kapatıldığında okullar arasında eğitim ve kalite farkı nasıl kapanacak,öğrenciler takviye eğitim ihtiyacını nereden karşılayacak, mezun öğrenciler sınavlara nerede hazırlanacak, öğrenci boş zamanlarını okul dışında nerede geçirecek, dershaneler kapatıldıktan sonraki boşluğu hangi kurumlar dolduracak, 8.sınıfta 12 sınava girecek öğrenci nasıl motive olacak, özel okullara veliler öğrencilerini nasıl verecek, 4 yıllık müfredat 1 yılda nasıl tekrarlanacak, klasik eğitim alanlar test tekniğini nereden öğrenecek, özel teşebbüslere nasıl kilit vurulabilecek ve ücretsiz eğitim veren etüt merkezleri niçin kapatılıyor gibi soruların cevap beklediğini dile getirerek kamuoyunun bu oldu bittiye karşı olduğunu söyledi.