Taliban Türk işadamını kaçırdı

Taliban, Afganistan'da halı ticareti yapan Türk işadamını Pakistan sınırında kaçırdı.

Dışişleri Bakanlığı, işadamı Bayram Türkgeldi’nin kurtarılması için girişimlere başladı.

Taliban, Afganistan- Pakistan sınırında 28 Kasım’da kaçırdığı, iş adamının serbest bırakılması karşılığında şu an Afganistan’da tutuklu bulunan bir komutanın serbest bırakılmasını istiyor.

Kaçırılan iş adamının ailesinin evinde ise sesiz ve tedirgin bir bekleyiş devam ediyor. Talihsiz adamın ailesi yetkililerden bu soruna acilen çözüm bulmasını beklerken Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’daki Türk Büyükelçiliği ve ilgili makamlar tarafından Bayram Türkgeldi’nin kaçırılma olayının yakından takip edildiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, Kapalıçarşı’da ailesiyle birlikte halı ticareti yapan Bayram Türkgeldi (34) hem Pakistan’daki akrabalarını ziyaret etmek hem de halı ticareti yapmak için 05 Kasım 2007 tarihinde İstanbul’dan Pakistan’a gitti. Kasım ayının 23’üne kadar Pakistan’da kalan Türkgeldi, teyzesini görmek için Pakistan’dan Afganistan’a geçti. Burada 5 gün kalan Türkgeldi, Afganistan’dan Pakistan’a Türkiye’ye dönmek için kara yoluyla giderken, Afganistan-Pakistan sınırında 28 Kasım tarihinde kaçırıldı.

Türkgeldi kaçırılmasından 2 gün sonra İstanbul’da bulunan ailesini arayarak Taliban tarafından kaçırıldığını belirtti ve Dışişleri Bakanlığı’na haber verilmesini istedi. Bunun üzerine Türkgeldi’nin ailesi Türk Dışişleri’ne durumu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan ve Pakistan yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde Bayram Türkgeldi’nin Afganistan-Pakistan sınırında bindiği otomobil içinde kaçırıldığı öğrenildi. Afganistan yetkililerinin Türk yetkililerle yaptıkları görüşmeler sonucunda Taliban tarafından kaçırıldığı öğrenilen Bayram Türkgeldi’nin serbest bırakılması için çalışmalar devam ediyor.