Talih kuşu’na 2 bin 500 şart

Son 4 yılda kamuya 3,5 milyar dolar aktaran Milli Piyango, hasılat paylaşımı yönetimiyle özelleştirilecek.

Türkiye’nin en önemli özelleştirmelerinden biri olarak nitelendirilen, uluslararası arenada boy gösteren dev şirketlerin büyük ilgi gösterdiği Milli Piyango’nun satışı için geri sayım başladı. Bu amaçla 2 bin 500 maddelik şartname hazırlandı. Milli Piyango İdaresi’nin (MPİ) yapısını kökünden değiştirecek yasa tasarısı da Başbakanlık’ta bekliyor.

SUİSTİMALE AÇIK KONU

Özelleştirmenin son durumu ile ilgili olarak TBMM KİT Komisyonu’nda detaylı bilgi veren Milli Piyango Başkanı ve Genel Müdürü İhya Balak, MPİ’nin hasılat paylaşımı yoluyla özelleştirilmesini öngördüklerini ifade etti. Balak, şunları anlattı: “Şans oyunları ile kumar arasında ince bir çizgi var. Burada hasılat toplamadan ikramiye dağıtımına kadar geçen süreç, kötü niyete açık bir süreç. Hasılat, 150 toplanıp 100 gösterilebilir. Bu yüzden MPİ’nin buradaki kontrolü çok önemli. 40-50 milyon YTL’yi 1 haftada toplayabiliyorsun. Sadece 1 yılbaşı çekilişinde 200 milyon YTL toplanıyor. Orada ortaya çıkabilecek bir manipülasyonun geri dönüşü yok. Öyle bir durumda, bir günde 200 milyon toplarken, ertesi gün 1 bilet bile satamazsın.” 2 bin 500 maddelik şartnamenin tüm bu olumsuzlukları göz önüne alarak hazırlandığını vurgulayan Balak, “Her oyun için bizden izin alınacak, her istenen oyun oynatılamayacak” dedi.

ULUSAL PİYANGO BAŞKANLIĞI

Milli Piyango özelleştirme yasası, MPİ Yasası’nda önemli değişiklik yapılmasını öngörüyor. MPİ’nin ‘düzenleyici ve denetleyici’ kurum olarak örgütlenmesi için çıkarılacak yasa ile kurum bağımsız özerk bir kurum halini alacak. Kurumun adının da Ulusal Piyangolar Başkanlığı şeklinde olması düşünülüyor. MPİ tarafından düzenlenen şans oyunları, gelir paylaşımı esasına göre özel sektöre devredilecek. Özelleştirme ihalesini kazanacak olan firma ya da firmalar belli bir oranda pay alacaklar. Buna paralel olarak, ulusal piyangolardan alınacak vergiler de yasal düzenleme ile yeniden düzenlenecek. Öte yandan son 4 yılda 4.6 milyar YTL hasılat elde eden MPİ, kamu kurumlarına 3.5 milyar dolarlık katkıda bulundu.

KUMAR OYNATAN 30 SİTE ÇÖKERTİLDİ

İnternet üzerinden oynanan kumara da dikkat çeken Balak, bu konuda yeni yöntem geliştirdiklerini söyledi. Bu konuda yönetmelik hazırladıklarını ve kurumun bir Daire Başkanlığı’nın tamamen bu konuyla ilgilendiğini söyleyen Balak, şunları anlattı: “Şimdiye kadar 30 internet sitesini susturduk. 6 bine yakın site bulunuyor. İlk olarak Türkçe yayın yapan sitelerin üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu sitelerin birçok bilinmeyeni var. Bu konuda detaylı bir bilgilendirme yapılıyor. Ancak yasal boşluk bulunuyor. Biz kapattırıyoruz hemen başka bir isimle tekrar ortaya çıkıyor. Dinamik bir mücadele bu.”