TAM tanıtım atağına geçti

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM), Almanya´nın AB dönem başkanlığını üstlendiği 2007'nin ilk altı aylık döneminde Türkiye´nin Avrupa´da tanıtımı etkinlikler planlıyor.

TAM´ın tanıtım atağı çerçevesinde Türkiye siyasi, ekonomik ve kültür yaşamından pek çok tanıdık sima Almanya´ya gelecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Almanya´ya gelecek olan konuklar arasında. TAM´ın davetlisi olarak Almanya´ya gelecek olan Talat´ın geliş tarihi ve programı önümüzdeki günlerde netleşecek. KKTC Cumhurbaşkanı Almanya´da bir dizi konferansa katılacak ve görüşmelerde bulunacak.

Son dönemde soğumaya giren Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin yeniden canlandırılması için, Almanya´nın dönem başkanlığının önemli bir fırsat olduğunu söyleyen TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, “Almanya´nın Türkiye-AB ilişkilerindeki arabulucu rolünü yeniden kazanabilmek adına ortaya çıkan fırsatın iyi değerlendirileceğine inanıyorum. Türkiye´nin kendisini Avrupa platformunda daha iyi anlatabilmesi adına gerçekleştirilecek etkinlikler ve ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilerle kalmayıp, AB-Türkiye ilişkilerini de olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.” diye konuştu. Şen, sadece siyaset ve ekonomi dünyasının temsilcileri ile sınırlı bir diyalogla yetinmeyip, toplumlarında birbirlerini yakından tanımalarına aracılık eden, kültürel faaliyetlere de bu dönemde büyük ağırlık vereceklerini söyledi.