Tan; ‘Türkiye diyalog çabalarına devam ediyor’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin Hz Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin neden olduğu krizle alakalı özel açıklamalarda bulundu.

Haftalık basın toplantısı çerçevesinde konuyla ilgili açıklamada bulunan Tan, Batı ile İslam dünyası arasındaki diyalog eksikliğinin, taraflar arasındaki aşırı uçlar tarafından sorumsuzca istismar edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Tan, krizde yaşanan son gelişmelerin, ‘İslam ve Batı dünyası arasındaki iletişim ve anlayış eksikliğini’ ortaya koyduğunu belirterek, “Birbirini daha iyi anlayabilmek, hassasiyetlere saygı gösterebilmek ve özgürlükleri karşılılı saygı çerçevesinde kullanmayı öğrenebilmek öncelikli hedeflerden olmalıdır” dedi. Tan gelinen noktada sorunla ilgili bütün tarafların yapıcı çabalarda bulunması, sağduyu içinde hareket edilmesi ve tercihlerin çatışma yerine diyalog lehinde kullanılması gerektiğini vurguladı. Tan, “Bu çerçevede Türkiye, taraflaro birbirine daha da uzaklaştıracak bir sarmal içine girilmesini önlemek amacıyla yürüttüğü çabaları devam ettirmektedir” dedi.

Türkiye’deki Avrupa ülkelerinin temsilciliklerinden ek güvenlik önlemi talebi gelip gelmediği yönündeki bir soru üzerine ise Tan, Türkiye’deki bütün temsilcilikler, buralarda çalışan diplomatlar ve diğer yabancıların güvenliklerinin her zaman en üst seviyede sağlanması için kapsamlı tedbirler alındığını vurguladı.