Tanju Çavuş olayının Ali Kaya olayından ayrılmasına tepki

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da meydana gelen olaylarda 5 kişinin yaralanmasına, bir kişinin de ölmesine neden olan Uzman Çavuş Tanju Çavuş olayının Ali Kaya olayından ayrılmasına vatandaşlar tepki gösterdi.

Olayda ölen Ali Yılmaz’ın avukatı Sedat Töre, “Vatandaşların mahkeme önünde herhangi bir taşkınlıkta bulunması bağımsız mahkemelerin kararını etkilemez, ancak güvenlik nedeniyle mahkemenin başka yere alınmasına neden olabilir. Bu da işimizi zorlaştırır.” diyerek vatandaşların temkinli davranmalarını istedi.
Şemdinli’de 9 Kasım’da Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitap Evi’ne atılan bombadan sonra kalabalığa rastgele ateş ettiği, 5 kişinin yaralanmasına ve bir kişinin ölmesine neden olduğu gerekçesiyle Uzman Çavuş Tanju Çavuş’un yargılanmasına Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Ocak’ta başlanacak. Tanju Çavuş’un iddianamesinde söz edildiği gibi 35 yılla yargılandığı iddia edildi.

Hakkari Adliyesi’nden edinilen bilgiye, Çavuş’un, ‘Meşru müdafaa sınırını aşmak suretiyle bir kişiyi öldürmek, 5 kişiyi silahla yaralamaktan’ yargılanacağı belirtildi. Çavuş’un ayrıca, silahla 5 kişiyi kasten yaralamak suçundan 5 kez, sınırın aşılması suretiyle bir kişiyi kasten adam öldürmekten de 1 kez yargılanacağı ifade edildi.

Olayda hayatını kaybeden Ali Yılmaz’ın avukatı Sedat Töre, görülecek davada vatandaşların temkinli davranmasını istedi. Davanın Hakkari’de devam etmesinin kendileri için bir kolaylık olacağını vurgulayan Töre, “Vatandaşların mahkeme önünde herhangi bir taşkınlıkta bulunması, bağımsız yargının kararını değiştirmez. Ancak güvenlik yönünden mahkemenin başka yere alınmasına neden olabilir. Bu da bizim işimizi zorlaştırır. Biz zaten Ali Yılmaz’ın yakınlarına bunu anlattık. Temennimiz mahkemenin rahat geçmesidir. İlk etapta delillerin toplanması ve daha sonraki duruşmaların daha rahat yapılması için çalışmalar yapılacak.” diyerek vatandaşların rahat davranmasını istedi.
Tanju Çavuş olayının Ali Kaya davasından ayrılmasını değerlendiren Avukat Töre, “Bu gerekliydi, çünkü bu durum diğer durumdan tamamen bağımsız. Mahkemenin daha iyi karar vermesi için olayların birbirinden ayrılması gayet yerinde bir karar oldu.” dedi.
Hakkari’deki vatandaşlar ise Tanju Çavuş olayının Ali Kaya olayından ayrılmasının iyi olmadığını söyledi. DEHAP yerine Kurulan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) yeni teşkilat başkanı Alaattin Ege, mahkemelerin olayı Susurluk gibi kapatmaya çalışmamalarını istedi. Ege, bu yargılama sürecinde yargıya olan güvenlerinin olduğunu, adaletsiz bir kararın çıkması halinde tekrar olayların başlayabileceğini, bundan sonra da ülke genelinde adalete olan güvenin sarsılacağını sözlerine ekledi.
Ege, Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Tanju Çavuş davasında vatandaşların herhangi bir olay çıkarmamasını diledi. Ege, “Şu ana kadar bize ne halktan nede başka yerden mahkemeyi protesto edin talebi gelmedi. Zaten bizde böyle bir şeyi istemeyiz. Ama mahkeme sonucunda adaletsiz bir kararın çıkması kaos ortamını ateşleyecektir.” diyerek sükunetin sağlanmasını istedi.
Bu arada, ölen şahsın ve yaralanan şahısların müdahil avukatlarından Mehmet Ekici, ceza kanunun en üst seviyeden ceza verilmesi için çaba harcayacaklarını ifade etti. Ekici, iddianamede söz konusu edildiği gibi yargılanması durumunda Tanju Çavuş’un gerekli cezayı almayacağını savundu. Bundan dolayı mahkemeye yeterli delille müdahale edileceğini belirtti.