‘Tanrının olmadığı yer’ yazısı Meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, Bodrum Kalesi'nde 500 yıllık geçmişi olan zindanın girişindeki 'Tanrının olmadığı yer' yazısının silinmesi talimatı verildiğinie ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Hakkı Ülkü, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesindeki zindanın girişinde Latince olarak kayaya kazılmış bulunan ”Tanrının Bulunmadığı Yer” yazısının, ”tarihi değeri olmadığı” gerekçesiyle kazınması için talimat verildiğine ilişkin haberleri hatırlattı.

500 yıllık geçmişi olan Saint Jean Şövalyeleri tarafından ”zindan ve işkencehane” olarak kullanıldığı için ”Tanrının Olmadığı Yer” denilen ve 1500’lü yıllar boyunca bu adla anılan zindanın, ”tarihi değeri olmadığı” görüşünün neye dayandırıldığını öğrenmek isteyen Ülkü, bu yazının tarihi değeri olmadığının kim tarafından belirlendiğinin açıklanmasını istedi. Müzelerdeki soygunlara dikkati çeken Ülkü, ”Binlerce yıllık geçmişe dayanan tarihi eserlerimiz kaçırılırken; elimizde tutmayı başardığımız ve çok sayıda turist çeken tarihi bir yazıyı, silme ya da kapatma talimatı vermek kültür ve turizm ile ne kadar bağdaşmaktadır?” diye sordu.

CHP’li Ülkü, son bir yıl içindeki kayıp ya da çalıntı tarihi eserler ile müze envanterinin en son ne zaman güncelleştirildiği konusunda bilgi istedi.