Taraf’tan çarpıcı iddia: Hükümete ters düşen cemaatler 2013’te bile fişlendi

Fethullah Gülen'i Bitirme Eylem Planı'nın hükümet tarafından imzalandığını ortaya koyan belgeler kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

Fethullah Gülen’i Bitirme Eylem Planı’nın hükümet tarafından imzalandığını ortaya koyan belgeler kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Belgeyi gündeme getiren Taraf gazetesinin bugünkü manşetinde MGK’da ortaya konulan eylem planı çerçevesinde diğer cemaatlerin de fişlendiği iddiaları yer aldı. Birinci sayfasında manşet üstünde ‘Yıl 2013: Hükümete ters düşen cemaatler fişleniyor’ başlığı ile verilen haberde, söz konusu dönemde Başbakanlık Müsteşarlığı yapan eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, “13 Aralık 2010’da bitti.” dediği ‘İrtica fişlemeleri’nin 2011-2013 yılları arasında da sürdüğü dile getirildi. Haberde bununla ilgili belgelere yer verildi, devlette veya özel sektörde üst kademelerde yer alan isimlerin ‘Süleymancı’, ‘Nakşibendi’ ve ‘Gülen cemaatine yakın’ diye fişlendiği ifade edildi.

Taraf gazetesinin yayımladığı belgelerle ilgili hükümet kanadından “Yok hükmündedir, gereği yapılmadı, hayata geçirilmedi.” açıklamaları yapıldı. Bu çerçevede adı gündeme gelen dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de MGK kararlarını zaman içerisinde hayata geçirdiği iddialarına karşılık, kendisine bağlı Başbakanlık Uygulama Takip Koordinasyon Kurulu’nun 2010’da tarihe karıştığını ve tüm uygulamaların kaldırıldığını açıkladı.

Taraf, bugün de konuyla ilgili yeni bilgi ve belgeler yayınladı. Kaldırılan kurulun yerine Başbakanlık’ta yeni bir birim oluşturulduğunu ve bu birimin iktidara ters düşen cemaatleri, özellikle de devlet kurumlarında çalışan ya da görev alacak olan Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın kişileri fişlediğini öne sürdü. Devlette 30 yıldır görev yapan kişilerin bile atamalar öncesi fişlenip Başbakanlığa rapor edildiğini, hatta bu konuda gazeteci – yazar ve Ekonomi Profesörü Mehmet Altan’ın konferansına izleyici olarak katılan bir devlet memurunun bile fişlendiğini aktardı.

MİT tarafından yapılan fişlemelerin Başbakanlığa resmî yazıyla gönderildiği, fişleme belgelerinin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala tarafından toplanıp, gereğinin yapılması için klasörlere konulduğu iddiasına yer verilen haberde, “Resmî yazı ve fişleme belgelerine bakıldığında, 2004 MGK’sında alınan kararların, 2011, 2012, 2013 yılında da hayata geçirildiği görülüyor. MİT tarafından Başbakanlığa gönderilen resmî yazışmada, fişleme yapılan kişilerle ilgili belgelerin özenle korunması gerektiği, bunların medyanın eline geçmesi hâlinde değişik komplikasyonlara neden olacağı uyarısı da var.” ifadeleri kullanıldı.

Taraf Gazetesi, MİT tarafından fişlenip Başbakanlığa gönderildiğini iddia ettiği kamuda görevli kişiler ile kamuya yeni alınacak kişilerin listelerini, isimlerinin baş harflerini vererek yayımladı. Gazetede yer alan bazı fişleme bilgileri şöyle:

“Kaymakan Adayları 2013:

DANA HİSSESİNE GİRDİ FİŞLENDİ

V.K: Aydın-Ayten oğlu, Mersin- 1986 doğumlu. V.K. hakkında; Aralık 2008 ayı (Kurban Bayramı)’nda, Mersin’de F. GÜLEN Cemaati tarafından, Moğolistan’da vekaleten kesilmek üzere “Kurban hissesi” gönderen şahıslar arasında yer aldığı…

C. A: Kamal-Emine Hatay-1955, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı dönemde F. GÜLEN Grubu Nurcu kesimin kontrolünde bulunan Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA), 21/11/2009 tarihinde Kahramanmaraş Ramada Otel’de “Dar Çerçeve” konu başlığıyla Star Gazetesi başyazarı Mehmet ALTAN’ın konuşmacı olarak katıldığı yemekli bir toplantıya dinleyici olarak katıldığı, Kayseri Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı dönemde, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği (DTKDD) tarafından, 18.08.2010 tarihinde Kayseri’deki dernek merkezinde Gönüllü Kültür Teşekküllerinin iştiraki ile düzenlenen iftar yemeğine katılanlar arasında yer aldığı…

SÜLEYMANCI KESİMLE İLTİSAKLI

O. Z: Hüseyin-Nimet Bekilli-1961. 1987 yılı itibarıyla Samsun Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Dernekler Masasında görev yaptığı dönemde, Süleymancı kesim ile iltisaklı olduğu, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce O. Z. hakkında arşiv araştırması talebinde bulunulmuştur.

NAKŞİ TARİKATINA İLTİSAKLI DİYE FİŞLENDİ

N.Ö: Hüseyin-Zinet oğlu, Senirkent-1952 doğ. Ankara/Çankaya nüfusuna kayıtlı ile ilgili olarak; Mayıs 2000 ayı itibarıyla Ankara’da Fethullah GÜLEN Grubu Nurcu kesime ait Akademisyenler Grubu Mütevelli Heyeti’nde yer aldığı, 09/06/2007 tarihinde Meşveret Grubu Nurcu kesiminin kontrolündeki AKEV’de düzenlenen bir okuma programına katıldığı, 2011 yılı itibarıyla kardeşi A.E. (Ö.)’nin oğlu Doç. H. E. ve diğer oğlu H. İ. E’nin Kastamonu/Tosya’da faaliyet gösteren Recep ESE liderliğindeki Nakşibendi tarikatı ile Nur cemaatlerine yakın şahıslar olarak tanındıkları, şeklinde bilgiler mevcuttur.

GÜLEN’İN OKULUNDAKİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI

M.C.H: İbrahim- Balkıs oğlu, Turgutlu-1955 doğ. Manisa/Turgutlu nüfusuna kayıtlı ile ilgili olarak; 25/05/2000 tarihinde Türkmenistan’da Fethullah GÜLEN Grubu Nurcu kesimin kontrolünde olduğu belirtilen Başkent Türkmen-Türk Kolejinde düzenlenen mezuniyet törenine İzmir’den katılan şahıslar arasında yer aldığı, 20/04/2012 tarihinde İzmir/Bornova’da faaliyet gösteren Fethullah GÜLEN Grubu Nurcu kesim mensupları tarafından düzenlenen toplantıya katılan şahıslar arasında yer aldığı…

ESAD COŞAN VAKFINDA GÖREVLİ DİYE FİŞLENDİ

N. O: Aralık 1998 ayı içerisinde, İstanbul’da Esad COŞAN grubu nakşibendilerce Kurulan İSİYAD (İlim Adamları, Sanayiciler, İşadamları, Yöneticiler, Akademisyenler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldığı, 16/04/2006 tarihinde yapılan MÜSİAD’ın Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu üyesi, 03/04/2010 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Genel Başkan Yardımcısı, Aralık 2012 ayı itibarıyla ise MÜSİAD Başkanı olduğu, şeklinde bilgiler mevcuttur.”