Taraftar cinayeti sanığına 125 yıl hapis

Galatasaray - Bursaspor maçını izlemeye giden 19 yaşındaki Uğur Fakılı'nın bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada sanık, kasten öldürme suçunu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırıldı.

Galatasaray – Bursaspor maçını izlemeye giden 19 yaşındaki Uğur Fakılı’nın bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada sanık, kasten öldürme suçunu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme, diğer iki sanığın ise kasten öldürme suçuna yardım ettiklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Muhammed Yakup İtmiş, ölen Uğur Fakıllı’nın babası İsmail Fakıllı, annesi Nurgül Fakıllı katıldı.

Son sözleri sorulan baba İsmail Fakıllı, “Kavgayı başlatan oğlum değildir. Sanıklar kendi aralarında konuşmuşlardır. Bir şekilde oğlumun da içinde bulunduğu grup hakkında olumsuz beyanda bulunmuşlardır. Bu yüzden de oğlum onları uyarınca sanıklar birlikte oğlumu öldürmüşlerdir. Cezalandırılmalarını talep ediyorum.” dedi. Anne Nurgül Fakıllı da, “Oğlum Murat Çelikbaş’la kavga ederken tutuklu sanık kavgaya karışarak üçü birlikte oğlumu öldürmüşlerdir. En ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

Sanık avukatı Mehmet Fehim Güneş, en alt sınırdan ceza verilmesini ve sanığın kimliği belli olmamasına rağmen olaydan sonra kendiliğinden teslim olması nedeniyle tahliye talebinde bulundu. Sanık Muhammed Yakup İtmiş son sözünde, “Ölenin ailesine sabır diliyorum. Tahliyemi talep ediyorum. Adaletinize güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Murat Çelikbaş ve Uğur Yavuz’un kasten öldürmeye yardım etme suçunu işlediklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Sanık Muhammed Yakup İtmiş’in kasten öldürme suçundan önce müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Mahkeme sanığın suçu haksız tahrik altında işlediğini gerekçe göstererek cezayı 15 yıla indirdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme, sonuç olarak 12,5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mecidiyeköy’de 2 Eylül 2012’de çıkan kavgada 19 yaşındaki Uğur Fakılı bıçaklanarak öldürülmüştü.

Mahkemenin kararına isyan eden baba İsmail Fakılı, “Bize burada adeta bir Nejat Uygur tiyatrosu uygulandı. Yine gülen hep komedi işleyenler oldu. Biz yine mağdur olduk. Karara itiraz edeceğim. Avrupa İnsan Hakları’na gerekirse Meclis Komisyonuna kadar gideceğim. Yapacak ne var bilmiyorum. Durduk yere insan öldürmenin cezası 12 yıl ise herkes çeksin birbirini öldürsün. Ben de yarın kan davasını başlatırım.” diye konuştu.

Sanığın üzerinde herhangi bir amblem bulunmayan eşofman bulunduğunu söyleyen baba Fakılı, savcının ise buna forma dediğini belirtti. Eşofmanla formayı ayırt edemeyen mahkemenin karar verdiğini söyleyen Fakılı, “Sayın Başbakan ‘bize oy verene de vermeyene de kulak veririm’ demişti. Sayın Başbakanı buraya kulak vermeye davet ediyorum.” dedi.