‘Tarama ile ilgili ne gerekiyorsa yaptık’

Başbakan Erdoğan, "Tarama ile ilgili ne gerekiyorsa yaptık, bunların hepsi kabul gördü. Herhangi bir sıkıntı sözkonusu değil. Ama bir yaklaşımla tarama süreci gölgelenirse bundan sonraki sürece bizim yaklaşımımız çok farklı olur." dedi.

Erdoğan’ı havalanında Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ve diğer yetkililer uğurladı. Özel Ana uçağı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’e giden Başbakan Erdoğan’a; Devlet Bakanı Beşir Atalay, Sanayi veTicaret Bakanı Ali Coşkun ile eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan da eşlik ediyor.

Hareketi öncesinde havaalanında açıklama yapan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn’in “Reformlarda yavaşlama var” iddiasını yanıtlayan Erdoğan, “Sayın Rehn bunu neye dayanarak söylüyor, ben bunu anlamakta zorlanıyorum. AB Komisyonu olarak kendilerinin hazırladığı takvim şu anda aynen işliyor” dedi. Takvimde herhangi bir aksama olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Bunu takvim noktasında söylüyorsa burada ciddi bir yanlış var. Ama uygulamayla ilgili böyle bir düşüncesi varsa, bu da bir zihniyet değişimidir ve bu zihniyet değişimi bir takvimle gerçekleşmez. Dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir şey olmadı. AB’ye üye olan hangi ülkede uyum yaslarıyla uygulama, belirlenen takvim içinde oldu.” dedi. Türkiye’nin uyum yasaları ile ilgili bir aksamasının olmadığını kaydeden Erdoğan, “şu anda tarama süreciyle ilgili bir aksama yok. Ancak uygulamada zaten belirlenmiş bir takvim yok. Bizim öyle verilmiş bir sözümüz de yok. Bu bir zihniyet değişimidir. Tabi ki bu zaman alacak. Ama biz bütün fgayretimizle ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Bugün Lüksemburg’daki toplantıda 24 Avrupa Birliği üyesi bir Güney Kıbrıs’a uyacaksa onun bilgisini alırız. O durumda ne Dışişleri Bakanım ne de Başmüzakerecim oraya gitmez. Bu konuda kararlıyız” dedi.

Tarama ile ilgili ne yapılması gerekiyorsa yaptıklarını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu: “Tarama ile ilgili ne gerekiyorsa yaptık. Bunların hepsi kabul gördü. Herhangi bir sıkıntı sözkonusu değil. Ama bir yaklaşımla tarama süreci gölgelenirse bundan sonraki sürece bizim yaklaşımımız çok farklı olur. Çünkü hiç bir zaman müzakerelere siyaset bulaştırılmamıştır. Burada bir siyaset bulaştırılacak olursa bizim de tavrımız ona göre değişir.”

Erdoğan bir gazetecinin “Süreç kilitlenirse Türkiye’nin tavrı ne olur?” sorusu üzerine; “Yeni politikalar üretiriz” dedi. Erdoğan aynı gazetecinin “Vaz mı geçiyorsunuz?” sorusuna da; “O çok farklı bir şey. İngiltere’nin AB’ye girişi incelenirse benzer şeyler göreceksiniz” diye konuştu.