Tarihi hamamda kadin ve çocuklara egitim verilecek.

AFYON - Afyonkarahisar Valiligi tarafindan kisa bir süre önce tamir edilen Millet Hamami'nin kültür ve semt evi olarak kullanilacagi belirtildi.

Toplam 2 bin metrekarelik alana sahip olan hamamda ilk etapta 18 mahallenin çocuk ve kadinlari için egitim hizmeti sunulacak.

Vali Muzaffer Dilek, uygulanacak olan egitim projeleriyle sosyal, ekonomik ve egitim düzeyleri istenilen seviyede olamayan kesimin üretici hale getirilmelerini, sorun çözme becerilerinin gelistirilmesinin amaçlandigini söyledi.

Egitim projeleri disinda kadinlara el becerilerini gelistirecek kurslar düzenleyeceklerini belirten Vali Dilek, “Kadinlarimizin ev mutfak becerilerinin gelistirilmesi için pratik ve teorik kurslar düzenlenecektir. Mermer mozaik ve gravür üzerine kurslar düzenlenecektir. Ayrica okuma yazma ve sosyal kültürel amaçli kurslar düzenlenecektir.” dedi

Hem bölge halkinin gelismesine, hem de tarihi bir mekani yeniden eski canliligina kavusturma noktasinda yapilan çalismalarin güzel neticeler verecegine inandigini belirten Dilek, “Tamirati yapilan Millet Hamami’nin bulundugu mekanin eski bir yerlesim birimi olmasi nedeniyle yapilan çalismalar daha çok önem kazanmaktadir. Afyonkarahisarlilarin bu yerlesim bölgesiyle duygusal baglari vardir. Yeniden tamir edilirken tüm özgünlügü korunmus bulunan Millet Hamami, neredeyse sehrin müzesinden daha fazla ilgi toplayan bir yer haline gelmistir.” diye konustu.

Dilek, bu yil saglanan 1,1 milyon YTL’lik ödenekle Ulu Cami civarindaki 100’den fazla evin cephe ve çati sagliklastirmalarinin yapilacagini ifade ederek, amaçlarinin bu bölgeye Safranbolu, Beypazari ve Bursa’nin Cumalikizik bölgesi gibi kültürel, sosyal ve ekonomik hareketlilik kazandirmak olduklarini dile getirdi.