Tarihi Havagazı Fabrikası restorasyonuna bir ödül daha

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne "Raci Bademli İyi Uygulamalar Özendirme Ödülü" verdi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne “Raci Bademli İyi Uygulamalar Özendirme Ödülü” verdi. Restorasyon, daha önce de Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülü olan Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından ünlü mimar Prof. Dr. Raci Bademli anısına verilen ödüller sahiplerini buldu. Şehir planlama ve şehircilik konularında uygulamaya girmiş, problem çözmeye yönelik başarılı plan ve projelere 2003’tan yılından bu yana iki yılda bir verilen Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü töreni İzmir’de düzenlendi. Ödül kazanan projelerin plaketleri, Dokuz Eylül Üniversitesi DESEM salonlarında düzenlenen Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu programı çerçevesinde verildi. Yarışmaya katılan bütün projeler, üç gün boyunca sergilendi. Ödül kazanan projelerin Avrupa Şehir Plancıları Konseyi (The European Council of Spatial Planners-ECTP)’nin iki yılda bir düzenlediği Avrupa Şehir ve Bölge Planlama Başarı Ödülleri (European Urban and Regional Planning Achievement Awards) yarışmasına ve diğer benzer uluslararası yarışma, sergi ve kolokyum gibi organizasyonlara gönderileceği bildirildi.