Tarihi kentler Samsun’da buluşuyor

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi yaklaşık 200 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı ve birliğe destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonu ve ev sahipliğinde buluşuyor.

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi yaklaşık 200 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı ve birliğe destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ve ev sahipliğinde buluşuyor.

Avrupa Tarihi Kentler Birliği, ilk defa Avrupa’da 1999 yılında Strasbourg kentinde kuruldu. Türkiye’de de 2000 yılında 54 tarihi kent belediyesinin bir araya gelmesiyle kabul edilen birlik tüzüğü ve yayınlanan kuruluş bildirgesi ile Türkiye Tarihi Kentler Birliği kuruldu. Türkiye Tarihi Kentler Birliği, 2001 yılında Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin 12. üyesi oldu. Tarihi kentler arasında doğal ve kültürel miras alanındaki işbirliğinin artırılması ve bu mirasın korunması amacı üzerinde temellenen birliğe, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de dahi olduğu yüzlerce il ve ilçe belediyesi üye bulunuyor.

Tarihi Kentler Birliği Samsun Buluşması, 6-8 Eylül tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde yapılacak. Tarihi Kentler Birliği 2013 yılı çalışmalarının değerlendirileceği ve 2014 hedeflerinin belirleneceği toplantı, 06.09.2013 Cuma günü akşamı saat 18.00’de yapılacak olan açılış konuşmaları ile başlayacak. Atakum Sanat Merkezi’ndeki açılış konuşmalarında ev sahibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile Samsun Valisi Hüseyin Aksoy birer konuşma yapacak.

TKB toplantısı, 06.09.2013 Cumartesi günü yine Atakum Sanat Merkezi’nde saat 09.00’da başlayacak olan ‘Karadeniz Bölgesinde Doğal ve Kültürel Mirasın Dinamikleri ve Samsun Örneği’, ‘Türkiye’de Kültürel Öncelikli Yol Haritasının Gerekliliği’ ve ‘Kent Müzeleri/Eğitimi/Kültür Odaklı Kentsel Koruma Uygulamaları Etki Analizi’ başlıklı oturumlarla devam edecek.