Tarihi Rize evlerinin restorasyonu yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bakım ve onarımı için çalışma başlattı.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, proje kapsamında tarihi Rize evlerinin restorasyonu için çalışma başlattı. Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, restorasyon çalışması yapılacak tarihi dokuya sahip eski Rize evlerinin gün yüzüne çıkması ile kentin dokusunun ve silüetinin değişeceğini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bakım ve onarımı için bir çalışma başlattığını hatırlatan Hocaoğlu, “Bu çerçevede tarihi özelliği olan ve bakanlık tarafından tescilli evlerin bakım ve onarımı yapılacak. İlimizde, 80’e yakın tescilli tarihi evimiz var. Bu evlerin bir çoğunun uzun süredir bakım ve onarımı yapılamamış. Sahipleri de ekonomik imkansızlıklar nedeni ile yapamıyordu. Bu evlerin sahipleri olan vatandaşlarımız bize müracaat ederek restorasyon için gerekli proje çalışmaları yapılacak. Daha sonra bu projeler, bakanlığımız uygun bulursa gerekli yardımlar sağlanacak ve restorasyonlarını yapmış olacağız. Böylelikle tarihi dokuya sahip Rize evlerinin gün yüzüne çıkması ve geleceğe taşınması sağlanmış olacak. Bu evlerle ayrıca, kentin dokusu ve silüeti daha bir güzelleşecek. Bu evlerin sahibi belki de bu evleri bir vesile ile turizmin hizmetine sunacak.” diye konuştu.
Hocaoğlu, restorasyon projelerinin bakanlık tarafından onaylanması halinde bakanlığın karşılıksız tüm masrafları karşılayacağını belirtti. Tarihi Rize evlerinin geleceğe taşınmasının bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çeken Hocaoğlu, bu evlerin onarım ve restorasyonu için bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Hocaoğlu, bu evlerin sahiplerinin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden ayrıntılı bilgi alabileceklerini sözlerine ekledi.