Tarihi Yarımada Projesi ödüllendirildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre ve Şehircilik Merkezi öncülüğünde hazırlanan 'Tarihi Yarımadayı Koruma Projesi' Europe Nostra adlı kuruluş tarafından şehircilik ödülüne layık görüldü.

Üniversitenin UYG-AR adlı araştırma bölümü tarafından da desteklenen proje tarihi yarımadanın korunup geliştirilmesi amacını taşıyor.
Prof. Dr. N.Zeren Gülersoy öncülüğünde oluşturulan bir ekibin hazırladığı proje Uluslararası Europe Nostra ödülüne layık görüldü. Ödülü Ekip başkanı Prof.Dr. Gülersoy İTÜ Rektörü Prof. Dr.Gülsüm Sağlamer’den aldı. İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biri olan tarihi yarımada, düzenlenen proje çalışmalarıyla geliştirilmeye çalışılırken, bu amaçla hazırlanan projeler de ödüllendirirliyor. İTÜ öğretim üyelerinden Prof Dr. Gülersoy öncülüğünde hazırlanan tarihi yarmadayı koruma projesi de bu kapsamda ödüle değer bulundu. Danimarka merkezli Europe Nostra adlı kuruluş tarafından Danimarka’da düzenlenen organizasyonda 21 ülkeden araştırma ekipleri çalışmalarıyla ödüllendirildi.

Ödül töreninin Türkiye ayağında ise İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde düzenlenen törende konuşan Europe Nostra Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Silier, Avrupa’daki kültürel miras modeliyle toplumun ortak bir hareket tarzı oluşturabileceğini belirtti.

Prof Dr. Gülersoy da kendilerinin çalışmasının kültürel değerlerin korunması anlamında ödüllendirildiğini söyledi. Toplam 21 ülkeden gelen araştırmaların ödüllendirildiğini anlatan Gülersoy, ”Amacımız tarihi yarımadanın kentsel kalitesini artırmak ve koruma stratejileri geliştirmekti. Zeyrek Süleymaniye ve Yenikapı bu amaçla örnek olarak seçilerek incelendi” dedi.

Prof. Dr. Gülersoy başkanlığında A. Tezer, R. Yiğiter,K. Koramaz ve Z. Günay’dan oluşan ekip, ödüllerini İTÜ Rektörü Prof. Dr. Sağlamer’den aldı. Prof Dr. Sağlamer Üniversitelerinin bu tip ödülleri fazlasıyla hak ettiğini ve benzer çalışmaların daha da deam edeceğine inandığını belirtti.