Tarihi yarımadanın birleşmesine başkan yorumu

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalara ilişkin, hizmetin daha rahat ve ekonomik verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalara ilişkin, hizmetin daha rahat, çabuk ve ekonomik verilmesinin önemli olduğunu belirterek, ”Bu bakımdan belediyelerin Eminönü veya Fatih şeklinde ayrılması ile birleştirilmesi arasında pek fark yok” dedi. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, yenilenen Esma Sultan Namazgahı ve Çeşmesi töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin ”Belediye Yasası’nda yapılacak değişiklikle Eminönü ve Fatih belediyelerinin birleştirilmesi öngörülüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Nevzat Er, ”Hizmetin daha rahat, çabuk ve ekonomik verilmesi önemli. Bu bakımdan belediyelerin Eminönü veya Fatih şeklinde ayrılması ile birleştirilmesi arasında pek fark yok. Ben o bakımdan siyasi iradenin yanlışlık yapacağını düşünmüyorum. Ankara bu işi biliyor” diye konuştu.

”Eğer birleşirse belediyenin ismi ne olmalı?” sorusuna Er, ”Burası İstanbul aslında. İstanbul olmalı. Ama bu sefer de ‘Büyükşehir ile karışıklık olur’ dediler. Burayı Fatih Sultan Mehmet fethetti. Herhalde onun ismini kimse aşamaz, geçemez. Öyle gözüküyor” yanıtını verdi.

Er, iki belediyenin birleşmesinin nasıl bir rahatlık getireceğinin sorulması üzerine de, tarihi yarımadanın plan bütünlüğü olduğunu belirterek, bu açıdan hizmetin tek elden yürütülmesinin çok daha iyi olacağını vurguladı.