Tarihi zirveye ev sahipliği yapacağız

Balkanlar'da barış ve istikrara yönelik diplomatik girişimlerini sürdüren Türkiye, ilginç bir zirveye evsahipliği yapacak.

Sırbistan temaslarının ardından Brüksel’e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye, Sırbistan ve Bosna-Hersek cumhurbaşkanlarının ilk kez üçlü zirve yapacaklarını açıkladı.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evsahipliğinde düzenlenecek zirvenin, Türkiye’nin bölgede yürüttüğü güven artırıcı girişimler çerçevesinde gerçekleşeceğini bildirdi. Cumartesi günü İstanbul’da buluşacak olan üç ülkenin cumhurbaşkanları, Balkanların değişen çehresini gösteren yepyeni bir barış fotoğrafı verecek.

Türkiye’nin girişimleri sonucu daha önce de Bosna-Hersek ilk kez Sırbistan’a büyükelçi atamış, Sırplar da Srebrenitsa katliamından dolayı Boşnaklardan özür dilemişti.

Davutoğlu, Brüksel’den önce uğradığı Belgrad’da Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç’in yanı sıra Sırp ve İspanyol dışişleri bakanlarıyla da görüşmüştü.

Bakan Davutoğlu, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton ile görüşmesinde özellikle İran’ın nükleer çalışmalarının ele alınacağını kaydetti. Davutoğlu, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile de Türkiye’nin AB üyelik sürecindeki son durumu Masaya yatıracak.